Hot dogy dětem do pusy nepatří. Prý jsou nebezpečné

Lucie Kalivodová
23. 2. 2010 15:48
Američtí pediatři lobbují za inovaci oblíbené pochoutky
Foto: Reuters

Washington - Jeden ze symbolů americké kultury - hot dog ze stánku rychlého občerstvení - tedy párek v rozříznutém rohlíku či housce - potřebuje z bezpečnostních důvodů inovaci.

Alespoň to tvrdí američtí pediatři, kteří přišli s tím, že by bylo potřeba udělat z této pochoutky bezpečnější poživatinu.

V jednom z lékařských magazínů vyšla totiž nedávno studie, která dokládá, že párek v rohlíku je příčinou mnoha dětských úmrtí udušením. Téměř jedno z pěti dětí se zadusí právě hot dogem.

Hot dog je totiž vytvarován přesně tak, že "se může zapříčit v hrtanové části hltanu dítěte". Stává se tak jedním z hlavních příčin udušení. V USA se jídlem ročně dusí více než deset tisíc lidí, kteří pak musí navštívit nemocnici.

Jakým způsobem udělat z párku v rohlíku bezpečnější pokrm, však američtí pediatři ve svém článku neuvádějí.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

"Výrobci jídla by měli navrhnout nový design už existujícím pochutinám, obzvláště výrobkům z masa. Měli by se zamyslet nad tvary i velikostmi a dalšími charakteristikami jídla, které zvyšuje riziko zadušení se u dětských konzumentů," uvádí se v prohlášení, které je vyvěšeno na internetových stránkách American Academy of Paediatrics.

Ve Spojených státech zemře na udušení až sedmasedmdesát dětí ročně. V zemi však neexistují žádná pravidla týkající se jídla, která by byla podobná těm vztahujícím se na hračky.

Podle studie není však párek v rohlíku jediným nebezpečím, které na děti číhá. Dalším je například burákové máslo nebo bonbony zvané "marshmallow" (žužu).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy