Hot dogy dětem do pusy nepatří. Prý jsou nebezpečné

Lucie Kalivodová
23. 2. 2010 15:48
Američtí pediatři lobbují za inovaci oblíbené pochoutky
Foto: Reuters

Washington - Jeden ze symbolů americké kultury - hot dog ze stánku rychlého občerstvení - tedy párek v rozříznutém rohlíku či housce - potřebuje z bezpečnostních důvodů inovaci.

Alespoň to tvrdí američtí pediatři, kteří přišli s tím, že by bylo potřeba udělat z této pochoutky bezpečnější poživatinu.

V jednom z lékařských magazínů vyšla totiž nedávno studie, která dokládá, že párek v rohlíku je příčinou mnoha dětských úmrtí udušením. Téměř jedno z pěti dětí se zadusí právě hot dogem.

Hot dog je totiž vytvarován přesně tak, že "se může zapříčit v hrtanové části hltanu dítěte". Stává se tak jedním z hlavních příčin udušení. V USA se jídlem ročně dusí více než deset tisíc lidí, kteří pak musí navštívit nemocnici.

Jakým způsobem udělat z párku v rohlíku bezpečnější pokrm, však američtí pediatři ve svém článku neuvádějí.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

"Výrobci jídla by měli navrhnout nový design už existujícím pochutinám, obzvláště výrobkům z masa. Měli by se zamyslet nad tvary i velikostmi a dalšími charakteristikami jídla, které zvyšuje riziko zadušení se u dětských konzumentů," uvádí se v prohlášení, které je vyvěšeno na internetových stránkách American Academy of Paediatrics.

Ve Spojených státech zemře na udušení až sedmasedmdesát dětí ročně. V zemi však neexistují žádná pravidla týkající se jídla, která by byla podobná těm vztahujícím se na hračky.

Podle studie není však párek v rohlíku jediným nebezpečím, které na děti číhá. Dalším je například burákové máslo nebo bonbony zvané "marshmallow" (žužu).

 

Právě se děje

před 50 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy