Analýza - Podle Dmitrije Medveděva pracuje v době současné krize ruská vláda "nepřijatelně pomalu" a mnohá navrhovaná opatření nefungují. Ruský prezident sice přímo nezmínil premiéra Vladimira Putina, podle komentátorů však kritika míří pravděpodobně právě na jeho hlavu.
Putin, který úřadoval v Kremlu od posledního dne roku 1999 až do loňského května, si Medveděva vybral jako svého nástupce a kvůli tomu, že mu ústava zapovídala další kandidaturu, se stáhl z prezidentské na premiérskou pozici. Prakticky nikdo však nevěřil, že v zemi není i nadále pánem právě on.
Medveděv však v poslední době několikrát ukázal, že jeho myšlení je trochu jiné a že možná nebude pouhou loutkou v Putinových rukou. Pokud by chtěl uchopit moc pevněji, není vhodnější příležitosti než právě teď.
Konec tiché dohody
Ekonomická krize zasáhla Rusko nebývale silně a "tichá dohoda" mezi Rusy a Putinem stojící na vzdání se občanských práv výměnou za ekonomickou prosperitu je ohrožena strmým pádem cen ropy a plynu, prudkým znehodnocením rublu, recesí a rostoucí nezaměstnaností.
A politické body může sbírat právě Medveděv.
"Pracujeme velmi pomalu," citovaly agentury z Medveděvova projevu proneseného v sibiřském Irkutsku. "To nelze v době krize akceptovat."
"Musíme se soustředit na diverzifikaci ekonomiky, rozvoj infrastruktury a posílení finančního systému," nezapřel své liberální názory, se kterými do prezidentské funkce přišel.
"Efektivnost uvádění těchto opatření (pro navyšování kapitálu státních bank - pozn. red.) do praxe zde - mírně řečeno - nechává mnoho prostoru pro zlepšení," pokračoval prezident. "Pro většinu podniků jsou úvěry mimo dosah a úrokové sazby jsou z nějakého důvodu o 20 procent vyšší."
Medveděv, který v pondělí odvolal čtyři guvernéry, kritizoval vládu už minulý měsíc. Nejde však o jediné názorové neshody, které se v tom, co ruská média označují za "tandemokracii", objevují.
Expanze demokracie - pouhá logika
Deset dní po lednovém zavraždění reportérky listu Novaja Gazeta Anastasie Baburovové a lidskoprávního aktivisty Stanislava Markelova zavolal Medveděv editorovi listu a vyjádřil mu svou lítost, která zněla údajně "velmi upřímně". Po zavraždění jiné investigativní reportérky Anny Politkovské před dvěma lety naopak z Kremlu přišly pouze urážlivé komentáře.
Medveděv se také postavil proti návrhu zákona rozšiřujícího mantinely pro stíhání domnělé protivládní činnosti, proti němuž protestovali i ruští aktivisté. Putin jej naopak podpořil.
Před dvěma týdny pak blízký Medveděvův poradce Igor Jurgens přišel s tvrzením o nutnosti politické liberalizace v Rusku.
"Společenská smlouva spočívala v omezení občanských svobod výměnou za ekonomickou prosperitu. V tomto okamžiku ekonomická prosperita klesá. To znamená, že by měla lidská práva expandovat. To je pouhá logika," prohlásil Jurgens.
Medveděv má ještě dost času dokázat, jak to vlastně myslí. Mandát mu vyprší až v květnu 2012. A bude-li se stejně jako oba jeho předchůdci v čele postsovětského Ruska úspěšně ucházet o znovuzvolení, získá po prosazení nedávné ústavní změny nikoli čtyři, ale hned šest let v Kremlu navíc. Pokud se však proti němu ve volbách nepostaví současný premiér, který nemá ve zvyku prohrávat.