Káthmándú/Praha – Horolezce v Himálaji zaskočila nevídaná pohroma. Prudké sněhové bouře a laviny, pro podzim v této oblasti naprosto netypické, zabily v uplynulých třech dnech v okolí hory Annapurna nejméně devětadvacet lidí. Desítky dalších jsou nezvěstné.
Mezi pohřešovanými je podle českého velvyslanectví v Dillí více než dvacet Čechů. Není možné se s nimi telefonicky spojit, což ale samozřejmě automaticky neznamená, že jsou někde zavaleni nebo v nebezpečí.
Známý a zkušený český horolezec Radek Jaroš řekl Aktuálně.cz, že z nemožnosti spojit se s někým v Nepálu přes telefon by nevyvozoval žádné závěry.
"V Nepálu je obecně velmi špatné spojení. V základních táborech pod vysokými vrcholy žádné. Navíc vím z vlastní zkušenosti, že mnoho lidí, když tam přijede, si telefony vypíná."
Jaroš ale říká, že podmínky v Himálaji jsou skutečně mimořádné a extrémní.
"Tato bouře je velmi výjimečná. Po letním monzunu jsou tam dva tři měsíce, kdy má být a obvykle bývá stabilní počasí. Vhodné na trek, na lezení na nižší kopce. Je ale pravdou, že moje expedice na osmitisícové vrcholy na podzim v tomto pomonzunovém období v Himalájích nebyly úspěšné. Na vyšších vrcholech hodně foukalo, přituhovalo, ale v nižších polohách je počasí stabilní, viditelnost je výborná pro fotografování."
ERV Evropská pojišťovna oznámila novinářům, že ví o sedmi Češích, kteří měli problémy.
"Skupina sedmi našich klientů pod vedením Rudy Švaříčka, majitele CK Livingstone, uvízla vinou laviny ve výšce 4 300 metrů. Nejsou zraněni, ale pouze podchlazeni a zajišťujeme jejich transport helikoptérou do nemocnice v Káthmándú," sdělil manažer komunikace pojišťovny Vlastimil Divoký.
Tragédií skončila slovenská výprava na 8167 metrů vysokou horu Dhaulágirí. Lavina Slováky smetla v základním táboře. Z desetičlenné výpravy dva lidé zahynuli. Další oběti pocházejí například z Kanady, Polska, Izraele nebo Vietnamu.
"Dhaulágirí znám velmi dobře, byl jsem tam jednou i na podzim. Kvůli tomu, že tam napadlo hodně sněhu, museli jsme expedici přerušit. Bylo to nebezpečné, ale ne tak extrémně jako nyní. Že by napadly metry sněhu, že lavina zasáhla i základní tábor. Možná ho měli špatně postavený, ale podmínky jsou podle všeho opravdu mimořádné," říká Jaroš.
Zemřel šéf slovenské výpravy Ján Matlák a jeho kolega Vlado Švancár.
"Přiznám se, že ani nevím, jestli jsem je znal. Mezi horolezci to funguje tak, že se známe třeba deset let pod přezdívkami. Podle jmen je neznám, ale mohou to být kluci, které kdybych viděl, tak se s nimi okamžitě poplácám po rameni a budeme si vykládat, co jsme zažili," řekl Aktuálně.cz Jaroš, který vylezl v Asii už na všechny osmitisícovky.
Kontakt na krizovou linku
Ministerstvo zahraničních věcí ČR zřídilo v souvislosti s lavinovou situací v Nepálu krizovou linku pro rodinné příslušníky českých občanů, kteří se v současné době v oblasti nacházejí.
Na tuto linku mohou příbuzní směřovat své dotazy ohledně svých blízkých či podat informace, že se jejich příbuzní nacházejí v Nepálu a nepodařilo se je zkontaktovat.
Tel.: +91 99 10 999 460
Linka je v provozu 24 hodin denně.
Slovenská ambasáda v Dillí pohřešuje podobně jako česká přibližně třicet občanů Slovenska (Česká republika ani Slovensko nemají v Nepálu velvyslanectví, nejbližší úřady jsou v Indii).
"Je to nejhorší horolezecká katastrofa, co pamatuji. Počet obětí nepochybně vzroste," oznámil televizi Sky News Gopál Bábu Šrestha z Asociace nepálských trekových kanceláří, který pomáhá se záchrannými pracemi.
Na místě jsou také nepálští vojáci.
Záchranáři například vyprostili jednoho Izraelce, který byl osmačtyřicet hodin zasypán sněhem po krk.
Pro Slovensko jde o druhé horolezecké neštěstí během necelých dvou let. Loni v červnu zemřeli dva muži při nečekaném útoku islamistických teroristů u hory Nanga Parbat v Pákistánu.