reklama
 
 

Honduras sčítá oběti a škody po silném zemětřesení

29. 5. 2009 12:45
Otřesy dosáhly síly 7,1 stupně Richterovy škály a byly cítit v několika zemích

Tegucigalpa - Zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy, které v noci na čtvrtek zasáhlo středoamerickou pevninskou šíji na západním okraji Karibiku, si v Hondurasu vyžádalo nejméně šest lidských životů a způsobilo škody za několik desítek milionů dolarů. Otřesy byly cítit i v několika sousedních zemích.

Americký úřad pro geologii a zeměměřičství (USGS), který seismickou aktivitu monitoruje, lokalizoval epicentrum otřesů do oblasti 64 kilometrů severovýchodně od honduraského ostrova Roatán v Karibském moři (asi 100 kilometrů od pevninského Hondurasu) a deset kilometrů pod zemským povrchem.

Vlivem otřesů došlo na honduraském pobřeží ke zřícení řady budov včetně několika kostelů a mostů. Honduraský prezident Manuel Zelaya si přijel obhlédnout situaci do druhého největšího města San Pedro Sula, kde se má příští týden konat schůzka ministrů zahraničí Organizace amerických států (OAS). Zemětřesení označil za tragédii a odhadované škody vyčíslil na 37 milionů dolarů.

Počet obětí může vzrůst

Zatím je potvrzeno šest obětí, z toho čtyři děti, úřady se ale obávají, že by se bilance mohla ještě rozšířit. 

"Všichni spali. Mrtvých bude mnohem víc," vyjádřil své obavy Randolfo Funes z honduraského úřadu civilní ochrany. Otřesy o síle 7,1 stupně Richterovy škály dokážou způsobit značné škody na velké ploše.

"Otřesy byly cítit prakticky v celé zemi. Lidé vybíhali v panice ven ze svých domovů," citovala agentura AP mluvčí stálého výboru honduraské vlády pro mimořádné situace Anu Maríi Riverovou. Záchvěvy vyděsily i lidi v Salvadoru, Guatemale a na severu Nikaraguy, žádné zprávy o větších škodách odtamtud ale nepřišly. 

Tichomořské středisko pro včasné varování před tsunami původně varovalo úřady v Hondurasu, Belize i Guatemale před možným příchodem vzedmutých obřích vln, poplach byl ale po 90 minutách odvolán.

autor: Pavel Vondra | 29. 5. 2009 12:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama