Honduras sčítá oběti a škody po silném zemětřesení

Pavel Vondra
29. 5. 2009 12:45
Otřesy dosáhly síly 7,1 stupně Richterovy škály a byly cítit v několika zemích
Honduraský prezident Manuel Zelaya obhlíží škody způsobené zemětřesením. Stojí před narušenou budovou soudu v druhém největším městě San Pedro Sula.
Honduraský prezident Manuel Zelaya obhlíží škody způsobené zemětřesením. Stojí před narušenou budovou soudu v druhém největším městě San Pedro Sula. | Foto: Reuters

Tegucigalpa - Zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy, které v noci na čtvrtek zasáhlo středoamerickou pevninskou šíji na západním okraji Karibiku, si v Hondurasu vyžádalo nejméně šest lidských životů a způsobilo škody za několik desítek milionů dolarů. Otřesy byly cítit i v několika sousedních zemích.

Americký úřad pro geologii a zeměměřičství (USGS), který seismickou aktivitu monitoruje, lokalizoval epicentrum otřesů do oblasti 64 kilometrů severovýchodně od honduraského ostrova Roatán v Karibském moři (asi 100 kilometrů od pevninského Hondurasu) a deset kilometrů pod zemským povrchem.

Vlivem otřesů došlo na honduraském pobřeží ke zřícení řady budov včetně několika kostelů a mostů. Honduraský prezident Manuel Zelaya si přijel obhlédnout situaci do druhého největšího města San Pedro Sula, kde se má příští týden konat schůzka ministrů zahraničí Organizace amerických států (OAS). Zemětřesení označil za tragédii a odhadované škody vyčíslil na 37 milionů dolarů.

Počet obětí může vzrůst

Zatím je potvrzeno šest obětí, z toho čtyři děti, úřady se ale obávají, že by se bilance mohla ještě rozšířit. 

"Všichni spali. Mrtvých bude mnohem víc," vyjádřil své obavy Randolfo Funes z honduraského úřadu civilní ochrany. Otřesy o síle 7,1 stupně Richterovy škály dokážou způsobit značné škody na velké ploše.

"Otřesy byly cítit prakticky v celé zemi. Lidé vybíhali v panice ven ze svých domovů," citovala agentura AP mluvčí stálého výboru honduraské vlády pro mimořádné situace Anu Maríi Riverovou. Záchvěvy vyděsily i lidi v Salvadoru, Guatemale a na severu Nikaraguy, žádné zprávy o větších škodách odtamtud ale nepřišly. 

Tichomořské středisko pro včasné varování před tsunami původně varovalo úřady v Hondurasu, Belize i Guatemale před možným příchodem vzedmutých obřích vln, poplach byl ale po 90 minutách odvolán.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy