Zemětřesení v Itálii změnilo mapu, Aquila se posunula

čtk, ves
11. 4. 2009 20:45
Střední Itálie prožila první klidnou noc
Ještě před dvěma dny to byla velká klidná obec pod zasněženými horami nedaleko provinční metropole Aquily, dnes to je pole sutin: ulice zmizely a jsou zavaleny tunami cihel a polámaného betonu; ani jediný dům neodolal strašlivému zemětřesení.
Ještě před dvěma dny to byla velká klidná obec pod zasněženými horami nedaleko provinční metropole Aquily, dnes to je pole sutin: ulice zmizely a jsou zavaleny tunami cihel a polámaného betonu; ani jediný dům neodolal strašlivému zemětřesení. | Foto: Reuters

Aquila - Série mnoha otřesů půdy nenechala v středoitalské Aquile vpravdě kámen na kameni. Vědci potvrdili, že silná zemětřesení posunula celé město o patnáct centimetrů.

Napsal to dnes italský deník Corriere della Sera. Deník se odvolává na italskou vesmírnou agenturu ASI, která porovnala satelitní snímky postižené oblasti před zemětřesením a po něm.

Obyvatelé středoitalské Aquily, zničené pondělním zemětřesením, prožili první klidnou noc bez silnějších otřesů.

Papež přijede po Velikonocích

Další otřesy přišly až okolo půl šesté ráno a dosáhly zhruba tří stupňů Richtera. Otřesy jsou tak mnohem slabší než předchozí noci, kdy vždy překonaly pět stupňů na Richterově stupnici.

Oficiální počet obětí katastrofy, s nimiž se v pátek rozloučila celá Itálie při státním pohřbu, dosáhl 293. Ve 32 stanových městečkách vybudovaných v okolí Aquily je i nadále kolem 18 000 lidí, kteří zůstali bez přístřeší.

Záchranáři celou noc prohledávali trosky budov v metropoli regionu Abruzzy v naději, že ještě najdou někoho živého. Sami ale přiznávají, že nalézt téměř týden od zemětřesení přeživší by se rovnalo zázraku. V neděli má pátrání skončit.

Český Červený kříž organizuje sbírku

Duchovní útěchou pro místní obyvatele může být plánovaná návštěva papeže Benedikta XVI., který už slíbil, že do Aquily přijede hned po Velikonocích.

Hlavní aquilský prokurátor oznámil, že zahájil vyšetřování kolem údajné nekvalitní práce stavebních firem, a několik evropských zemí informovalo, že do oblasti vyšle specialisty, aby pomohli posoudit statiku budov. V historickém centru pokračuje pátrání v ruinách čtyřpatrové budovy, v níž záchranářští psi možná zaznamenali známky života. 

"Může to být ale také nějaké zvíře či jen zvuk kapající vody," řekl televizní stanici Sky TG24 tiskový mluvčí italských hasičů Luca Cari. Současně upozornil, že odklízecí práce budou trvat ještě velmi dlouho. Počet nezvěstných se už několik dní pohybuje kolem 15 osob.

Český Červený kříž dnes informoval, že Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce uvolnila ze svého pohotovostního fondu 700.000 švýcarských franků (asi 1,5 milionu Kč) na podporu pomoci organizované Italským Červeným křížem.

Finanční příspěvky na tyto humanitární aktivity mohou občané do 10. května zasílat prostřednictvím sbírkového účtu ČČK číslo 222 826/5500.

 

Právě se děje

Další zprávy