Zemětřesení v Itálii změnilo mapu, Aquila se posunula

čtk, ves
11. 4. 2009 20:45
Střední Itálie prožila první klidnou noc
Ještě před dvěma dny to byla velká klidná obec pod zasněženými horami nedaleko provinční metropole Aquily, dnes to je pole sutin: ulice zmizely a jsou zavaleny tunami cihel a polámaného betonu; ani jediný dům neodolal strašlivému zemětřesení.
Ještě před dvěma dny to byla velká klidná obec pod zasněženými horami nedaleko provinční metropole Aquily, dnes to je pole sutin: ulice zmizely a jsou zavaleny tunami cihel a polámaného betonu; ani jediný dům neodolal strašlivému zemětřesení. | Foto: Reuters

Aquila - Série mnoha otřesů půdy nenechala v středoitalské Aquile vpravdě kámen na kameni. Vědci potvrdili, že silná zemětřesení posunula celé město o patnáct centimetrů.

Napsal to dnes italský deník Corriere della Sera. Deník se odvolává na italskou vesmírnou agenturu ASI, která porovnala satelitní snímky postižené oblasti před zemětřesením a po něm.

Obyvatelé středoitalské Aquily, zničené pondělním zemětřesením, prožili první klidnou noc bez silnějších otřesů.

Papež přijede po Velikonocích

Další otřesy přišly až okolo půl šesté ráno a dosáhly zhruba tří stupňů Richtera. Otřesy jsou tak mnohem slabší než předchozí noci, kdy vždy překonaly pět stupňů na Richterově stupnici.

Oficiální počet obětí katastrofy, s nimiž se v pátek rozloučila celá Itálie při státním pohřbu, dosáhl 293. Ve 32 stanových městečkách vybudovaných v okolí Aquily je i nadále kolem 18 000 lidí, kteří zůstali bez přístřeší.

Záchranáři celou noc prohledávali trosky budov v metropoli regionu Abruzzy v naději, že ještě najdou někoho živého. Sami ale přiznávají, že nalézt téměř týden od zemětřesení přeživší by se rovnalo zázraku. V neděli má pátrání skončit.

Český Červený kříž organizuje sbírku

Duchovní útěchou pro místní obyvatele může být plánovaná návštěva papeže Benedikta XVI., který už slíbil, že do Aquily přijede hned po Velikonocích.

Hlavní aquilský prokurátor oznámil, že zahájil vyšetřování kolem údajné nekvalitní práce stavebních firem, a několik evropských zemí informovalo, že do oblasti vyšle specialisty, aby pomohli posoudit statiku budov. V historickém centru pokračuje pátrání v ruinách čtyřpatrové budovy, v níž záchranářští psi možná zaznamenali známky života. 

"Může to být ale také nějaké zvíře či jen zvuk kapající vody," řekl televizní stanici Sky TG24 tiskový mluvčí italských hasičů Luca Cari. Současně upozornil, že odklízecí práce budou trvat ještě velmi dlouho. Počet nezvěstných se už několik dní pohybuje kolem 15 osob.

Český Červený kříž dnes informoval, že Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce uvolnila ze svého pohotovostního fondu 700.000 švýcarských franků (asi 1,5 milionu Kč) na podporu pomoci organizované Italským Červeným křížem.

Finanční příspěvky na tyto humanitární aktivity mohou občané do 10. května zasílat prostřednictvím sbírkového účtu ČČK číslo 222 826/5500.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy