Rusko zavádí sankce proti Turecku. Sestavilo seznam potravin

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2015 17:13
Moskva v odvetě za sestřelenou stíhačku sestavila seznam zakázaných potravin z Turecka. Na něj se kromě ovoce a zeleniny dostaly také drůbeží maso, sůl či řezané květiny. Embargo, které začne platit od Nového roku, se nevztahuje na zboží, které si lidé vezou pro osobní potřebu v povoleném množství. Média se obávají, že sankce nejvíce postihnou ruské spotřebitele, podobně jako ruská odvetná opatření za západní sankce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská vláda dnes zveřejnila seznam tureckých plodin, výrobků a potravin, jejichž dovoz od Nového roku zakáže v odvetě za sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami u hranic se Sýrií. Od 1. ledna také pozastaví bezvízový styk s Tureckem.

"Kromě ovoce a zeleniny, o nichž ruské úřady již informovaly, se na seznam dostalo také drůbeží maso, sůl a řezané květiny," poznamenala agentura Interfax. Zákaz se však nevztahuje na zboží, které si jednotlivci vezou pro osobní potřebu v povoleném množství.

Rusko podle celní správy nejvíce dováží z Turecka rajčata a citrusy. Za deset měsíců letošního roku Rusko dovezlo přes 300 000 tun tureckých rajčat za skoro 288 milionů dolarů (asi 7,3 miliardy korun) a více než 255 000 tun citrusů za 172 milionů dolarů (asi 4,4 miliardy korun). Drůbežího masa se dovezlo za 15 milionů dolarů (asi 380 milionů korun), další položky se pohybovaly řádově v milionech dolarů, tedy desítkách milionů korun.

Média se obávají, že sankce proti Turecku nejvíce postihnou ruské spotřebitele, podobně jako ruská odvetná opatření za západní sankce. Zákaz dovozu západních potravin totiž vedl k zúžení sortimentu a zdražování.

Osud energetických projektů je nejasný

Podle ruských médií v úředním ruském sankčním seznamu zatím chybí zablokování energetických projektů, zejména výstavby plynovodu Turkish Stream a jaderné elektrárny na jižním pobřeží Turecka za 22 miliard dolarů (560 miliard korun). Moskva už do výstavby elektrárny vložila asi tři miliardy.

Vládní zdroje ale ruské agentuře TASS řekly, že diskuse kolem plynovodu Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy, končí automaticky. Seznam sankcí totiž obsahuje pozastavení práce rusko-turecké mezivládní komise, která projekt zastřešuje.

Ruští studenti se mají vrátit domů

Ruské ministerstvo školství dnes oznámilo, že v rámci sankcí z Turecka urgentně odvolává všechny ruské studenty, kteří navštěvují turecké univerzity a vysoké školy v rámci mezivládní dohody o studentské výměně.

Turečtí studenti, kteří navštěvují ruské školy, mohou podle ministerstva naopak v Rusku zůstat. Moskevský rozhlas ale oznámil, že zhruba tisícovka tureckých studujících je na ruských školách po sestřelení ruského letadla vystavena šikaně. Víc než sto mladých Turků už oslovilo turecké velvyslanectví v Moskvě s žádostí o pomoc. Někteří studenti byli prý dokonce z Ruska vyhoštěni.

 

Právě se děje

Další zprávy