Homo erectus byl zcestovalý námořník, který uměl mluvit. Nešlo o hloupou opici, tvrdí americký vědec

Zahraničí Zahraničí
20. 2. 2018 20:10
Homo erectus neboli člověk vzpřímený uměl mluvit. Jinak by se tito dávní předci při plavbě na lodi těžko mohli navigovat, tvrdí americký vědec Daniel Everett.
Člověk vzpřímený (homo erectus) jako model v muzeu ve Vídni.
Člověk vzpřímený (homo erectus) jako model v muzeu ve Vídni. | Foto: Shutterstock.com

Boston - Homo erectus neboli člověk vzpřímený nebyl tak jednoduchý tvor, jak ho většinou vykreslují nejen autoři učebnic dějepisu. Podle nové vědecké teorie se uměl plavit po moři a dokonce i mluvit. 

Tvrdí to Daniel Everett, který se na Bentley University v Massachusetts věnuje globálním studiím. Podle něj byl člověk vzpřímený zručný námořník, který stavěl lodě a používal jazyk.

"Jak jinak by se příslušníci tohoto druhu domluvili, kam zrovna pádlovat?" ptá se Everett, který svoji studii představil na výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) v Texasu.

Homo erectus, jehož počátky se datují do období před více než 1,8 milionu lety, cestoval často a rád. Svědčí o tom fosílie, které byly nalezeny v jižní Evropě, ale i v Číně.

Někteří odborníci se dokonce domnívají, že člověk vzpřímený zavítal na indonéský ostrov Flores. Tam se později, před asi 50 tisíci lety, vyvinul druh homo floresiensis neboli člověk floreský, který je podle řady expertů potomkem právě člověka vzpřímeného. 

Bez jazyka by nepádlovali

Everett není první vědec, který věří v lepší schopnosti jednoho z lidských předků. I přesto se ale v souvislosti s člověkem vzpřímeným většinou vyzdvihuje jen to, že chodil napřímeně, vyráběl kamenné nástroje a zřejmě také tepelně upravoval pokrmy. 

"Příslušnici druhu Homo erectus potřebovali jazyk, když se plavili na ostrov Flores. Nemohli se jen tak nechat vézt na nějaké kládě, jinak by je spláchl proud. Museli umět pádlovat," cituje Everetta britský deník The Guardian. "A když pádlovali, potřebovali umět říct ‘pádluj tam‘," vysvětluje vědec. Podle něj by si člověk vzpřímený těžko vystačil jen se skřeky. 

"O Homo erectus všichni mluví jako o hloupých, opice připomínajících tvorech. Rád bych ale zdůraznil, že šlo o nejchytřejší stvoření, které se kdy procházelo po Zemi," zachází Everett ještě dál.

Jeho novým poznatkům přikyvuje i evoluční biolog Kevin Laland z univerzity v St. Andrews ve Skotsku. Podle něj si příslušníci tohoto druhu předávali pomocí jazyka také návod, jak vyrábět nástroje, například pěstní klíny.

Vznik jazyka se přitom většinou přisuzuje až druhu Homo sapiens, tedy člověku moudrému. Ten se poprvé zrodil před zhruba 200 tisíci lety. 

Všichni vědci ale teorii Everetta nevěří. Například Chris Stringer z Přírodovědného muzea v Londýně je přesvědčený, že člověk vzpřímený nepotřeboval loď, píše britský server The Telegraph.

Podle Stringera si vystačil s tsunami, která zanášela na pobřeží vory z vegetace. Mluvu pak podle něj jako první ovládal Homo heidelbergensis neboli člověk heidelberský, který žil před 600 až 250 tisíci lety. 

Video: Vědci zkoumali inteligenci ovcí. Zjistili, že umí rozeznat obličeje

Vědci zkoumali inteligenci ovcí. Zjistili, že umí rozeznat obličeje | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 51 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy