Nový objev: Obří lidoop vyhynul, protože odmítal změnit svůj jídelníček

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 1. 2016 20:40
Největší známý primát Gigantopithecus nepřežil dobu ledovou, protože nedokázal změnit své stravovací návyky. Podle německých vědců nedokázal své 500 kilogramů vážící tělo uživit pouze z kořínků a trávy, jak to dovedli jeho drobnější příbuzní. Na základě analýzy nalezených zubů došli k závěru, že gigantický lidoop mohl žít pouze v pralesích. Po příchodu doby ledové se však podmínky k životu na Zemi radikálně změnily a Gigantopithecus se jim nedokázal přizpůsobit.
Nejbližší současný příbuzný vyhynulého gigantopitheca je pravděpodobně orangutan.
Nejbližší současný příbuzný vyhynulého gigantopitheca je pravděpodobně orangutan. | Foto: Wikipedia Commons

Berlín - Největší lidoop, který kdy chodil po povrchu zemském, vyhynul podle německých zoologů proto, že nedokázal změnit své stravovací návyky.

Gigantopithecus, který obýval tropické oblasti jihovýchodní Asie, vyhynul teprve před 100 000 lety, a stal se tak současníkem předchůdců lidí druhu homo erectus. Vedle nich však připomínal obra. Měřil tři metry a vážit mohl až 500 kilogramů.

Přesto se nedokázal přizpůsobit změně klimatu, která Zemi zasáhla po příchodu doby ledové. Na rozdíl od předků člověka tak po sobě nezanechal v současné fauně žádné potomky. Jeho nejbližší žijící příbuzný je orangutan.

Němečtí vědci z výzkumného ústavu Senckenberg v Tübingenu nyní přišli na to, co tohoto obrovského tvora připomínajícího bájného King Konga dovedlo do záhuby.

Na základě analýzy nalezených zubů a několika částí ze spodních čelistí došli k závěru, že gigantický lidoop mohl žít pouze v pralesích a živil se výhradně jako býložravec. Po příchodu doby ledové se však podmínky k životu na Zemi radikálně změnily a Gigantopithecus se jim nedokázal přizpůsobit.

"Vzhledem k jeho velikosti závisel jeho život na velkém přísunu jídla," vysvětluje Herve Bocherens z výzkumného centra. "Když se v průběhu čtvrtohor stále více zalesněných ploch změnilo v savany, zásoby potravy se ztenčily a byly nedostatečné."

Jenže jiní lidoopi a předci lidí měli velmi podobný chrup a byli schopní přežít. Přizpůsobili se novým podmínkám a začali se živit výhonky, trávou a kořeny. Jejich obří kolega ale své stravování z nějakého důvodu změnit odmítl. Příčinou mohla být právě jeho velikost. "Gigantopithecus asi nebyl tak flexibilní a možná postrádal fyziologickou schopnost odolávat stresu a nedostatku jídla," vysvětluje německá studie.

Kromě jeho velikosti toho o něm vědci ale stále moc nevědí. Chybí totiž větší množství ostatků. Nalezeny byly jen zuby a spodní čelist. Vůbec první zub obřího lidoopa se našel v roce 1935. V Hongkongu byla stolička tehdy prodána coby "dračí zub" pro účely tradiční čínské medicíny.

Dochované ostatky se dnes nejvíce podobají právě orangutanům. Jestli měl Gigantopithecus i stejně zbarvenou srst, chodil po dvou nebo dokázal vzhledem ke své váze lézt po stromech, už není jasné.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy