Paříž - Nový francouzský prezident Francois Hollande se ještě neujal svého úřadu a už oznámil řadu opatření, která se vůbec nebudou zamlouvat tamním podnikatelským kruhům.
Patří mezi ně i prohlášení, že daňově znevýhodní velké firmy, které se rozhodnou propouštět.
Socialista Hollande se usilovně připravuje na červnové parlamentní volby a snaží se získat nerozhodnuté voliče, obávající se ztráty místa. Nutně potřebuje, aby souboj o křesla v Národním shromáždění vyhrála levice, a jeho tak nečekalo svízelné soužití s pravicovým Svazem pro lidové hnutí (UMP).
To je v předvolebních průzkumech těsně před Socialistickou stranou (PS), ale vzhledem k tomu, že odmítá koalici s nacionalistickou Národní frontou (FN), rýsuje se ve Francii levicová vláda.
Obrazem: Francie volila
Velké společnosti, jako je americká automobilka General Motors (GM) či francouzský obchodní řetěz Carrefour, naznačily, že vzhledem ke slabé konjunktuře hodlají letos propustit tisíce zaměstnanců.
Proti tomu se ostře ohradil hlavní Hollandův poradce Michel Sapin, z něhož hodlá nový prezident podle francouzského tisku učinit ministra financí, či dokonce předsedu vlády.
"Zahájíme s managementem GM souboj kdo s koho," citovala Sapina agentura Reuters. "Musí si uvědomit, že v ekonomice existuje nějaká etika, a ta říká, že dělníci jsou součástí bohatství každé velké firmy."
Hollandův poradce prozradil, že pokud koncerny nebudou schopny dokázat, že propouštění má závažné ekonomické důvody, obrátí se vláda na soud. Neupřesnil ale, podle jakého principu by socialistický kabinet velké firmy pokutoval.
Zahajte jednání tripartity
Šéfka francouzských podnikatelských svazů (Medef) Laurence Parisotová už vyzvala nového prezidenta - který bude do úřadu slavnostně uveden v úterý -, aby urychleně zahájil tripartitní jednání se zaměstnavateli a odbory.
"Musíme provést jisté úpravy, abychom firmy lépe připravili na období nejistoty," řekla Parisotová.
Řada velkých společností i za současné krize zaznamenala velmi slušné zisky, což se projevilo také v rekordních odměnách jejich manažerů. Ty ostatně před prezidentskými volbami kritizoval i dosavadní šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy.
Hollande na zlaté padáky a opulentní manažerské platy zareagoval příslibem, že všechny příjmy nad jeden milion eur ročně zdaní pětasedmdesátiprocentní sazbou.
Francii ekonomové pro letošek předpovídají jen slabý růst na úrovni 0,5 procenta. Březnová data navíc ukazují, že průmyslová výroba v zemi spadla víc, než se očekávalo. Situace by se měla zlepšit až příští rok, kdy hospodářství země galského kohouta poroste podle předpovědí jedenapůlprocentním tempem.
General Motors zvažuje, že letos uzavře svou továrnu ve Štrasburku a podobné plány má s výrobní linkou na severním předměstí Paříže i automobilka Peugeot-Citroën. Carrefour zase hodlá škrtnout ve své síti maloobchodů tři až pět tisíc pracovních míst.
Nejvyšší soud v zemi minulý týden rozhodl, že i prosperující firma může propustit část svých zaměstnanců, pokud předloží věrohodný plán na záchranu dalších pracovních míst.
Levicová fronta versus Národní fronta
Francouzští podnikatelé sledují nadcházející parlamentní volby s obavami. Hollande již dříve oznámil, že hodlá ve státním sektoru vytvořit 150 tisíc nových pracovních příležitostí, zejména ve sféře školství, čímž chce napomoci hospodářskému růstu.
Volby totiž s velkou pravděpodobností vyhraje levice, ačkoliv podle průzkumů má o jedno procento nižší podporu než blok pravicových stran.
Průzkum agentury CSA přisuzuje Sarkozyho UMP 33 procent hlasů, zatímco socialistům 32 procent. Národní frontu by podpořilo 12 procent voličů a tradičního spojence PS, formaci Evropa Ekologie - Zelení čtyři procenta.
Aby dosáhl na vládní většinu, a zejména aby v druhém kole voleb porazil UMP, bude ale muset Hollande uzavřít dohodu o spolupráci s radikální Levicovou frontou Jeana-Luca Mélenchona. Ta má v průzkumech podporu deseti procent voličů.
Mélenchon se v dubnu ucházel o prezidentskou funkci také, skončil ale v poli poražených. Do druhého kola parlamentních voleb postoupí každá formace, která v kole prvním dosáhne alespoň 12,5 procenta hlasů.
Vzhledem k tomu, že UMP dohodu o spolupráci s Národní frontou zřejmě neuzavře, otevírá se prostor francouzské levici.