Zdá se, že v místech, kde firmy provádějí hlubokomořskou těžbu, tato činnost vede k poklesu populací živočichů. Dopad tohoto odvětví na mořské ekosystémy tak může být horší, než se dosud předpokládalo. Vědci varují, že může trvat desítky let, než budou plně známy důsledky této metody získávání surovin ze dna oceánů, napsal list The Guardian.
Podle analýzy mořského dna provedené po testovacích vrtech v roce 2020 v Japonsku, kde se uskutečnila první úspěšná těžba kobaltové kůry z podmořských hor, byl v těchto místech o rok později zaznamenán úbytek živočichů, jako jsou ryby a krevety. V důsledku těžby jich ubylo i v oblastech, kde nebyly získávány suroviny z mořského dna.
Tým vědců analyzoval údaje japonských důlních inženýrů o podmořské hoře Takujo-Daigo. Rok po zkušební těžbě vědci zaznamenali 43procentní pokles hustoty ryb a krevet v oblastech přímo zasažených znečištěním sedimentů a 56procentní pokles v okolních oblastech.
Mezinárodní úřad pro mořské dno, instituce OSN, která tuto činnost v mezinárodních vodách reguluje a striktně kontroluje veškeré těžařské aktivity, se ještě musí dohodnout na předpisech, kterými se toto odvětví bude řídit. Termín 9. července, kdy měl tento orgán přijmout předpisy nebo posoudit žádosti o těžební smlouvy podle stávajících zákonů, uplynul minulou neděli, což znamená, že komerční hlubinná těžba může pokračovat bez nových pravidel.