Dopaden muž, jenž byl spojkou mezi Berlusconim a mafií

ČTK ČTK
13. 4. 2014 10:56
Bývalý senátor je souzen za zločinné spolčení s mafií, před vynesením rozsudku uprchl.
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Řím - Libanonská policie v Bejrútu dopadla dlouholetého spolupracovníka bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho Marcella Dell'Utriho, po kterém italské úřady vyhlásily pátrání. Oznámila to agentura Reuters.

Dell'Utri uprchl krátce před vynesením pravomocného rozsudku, který by měl nejvyšší soud vynést v úterý. Bývalý senátor je souzen za zločinné spolčení s mafií a soudy nižších instancí ho dvakrát poslaly na sedm let za mříže.

"Byl dopaden a je teď na strážnici libanonské policie," uvedl italský ministr vnitra Angelo Alfano, další někdejší Berlusconiho spojenec, s nímž se však loni rozešel. Oznámil současně, že Itálie okamžitě požádá o uprchlíkovo vydání.

Soud: Dell'Utri předával mafii peníze od Berlusconiho

Podle loňského verdiktu odvolacího palermského soudu 72letý Dell'Utri kdysi působil jako jakási spojka mezi Berlusconim a představiteli mafie, kterým předával vysoké částky nejen za ochranu vlivného podnikatele, ale i za pomoc s jeho obchodními aktivitami na Sicílii.

První schůzka se údajně uskutečnila v roce 1974 a "nadstandardní vztahy" pak všichni udržovali až do roku 1992, kdy mafie na Sicílii zavraždila dva soudce pomocí nastražených bomb. Jedná se tedy o dobu ještě před startem Berlusconiho hvězdné politické kariéry.

Součástí dohody prý byla ochrana před případným vyhrožováním, ale také pomoc Berlusconiho aktivitám ve stavebnictví a v mediální oblasti na Sicílii. Jeden ze členů mafie také dostal práci ošetřovatele koní v Berlusconiho vile v Arcore u Milána, podle všeho to ale byla pouze zástěrka a Vittorio Mangano působil spíš jako "místní zástupce" Cosy Nostry.

V soudní zprávě se píše, že role Dell'Utriho je prokazatelná a že právě jeho rukama procházely do pokladny mafie miliony eur poskytované Berlusconim. Bývalý senátor spolčení s mafií odmítá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy