Periskop: Berlusconi začne vydávat časopis o papeži

Michal Žák Michal Žák
4. 3. 2014 16:16
Úterý 4. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Můj papež

papež František
papež František | Foto: YouTube

Papež František udivuje celý svět. Využít toho chce vydavatelství Mondadori, které patří italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu.

Ve středu proto vypustí na trh týdeník, který se bude věnovat výhradně hlavě katolické církve. Jmenovat se bude Il Mio Papa, tudíž v překladu Můj papež. Zahajovací cena je stanovena na 50 centů (14 korun), poznamenala agentura ČTK.

Graffiti na Velké čínské zdi?

Peking chce uchránit světoznámou Velkou čínskou zeď před neurvalými návštěvníky. Na památce proto zřídí zónu, kde budou moci turisté zanechat svůj psaný vzkaz.

Jak napsal server BBC, Mu-tchien-jü, ležící zhruba 70 kilometrů severovýchodně od metropole, je jednou z nejpopulárnějších a nejlépe zachovaných částí Velké čínské zdi.

Hamás ven

Palestinské hnutí Hamás se stalo v Egyptě nežádoucím. Tamní soud ho zařadil na seznam teroristických organizací a zabavil mu veškerý majetek.

Z Pásma Gazy, které radikálové ovládají, přišla reakce, že Káhira poškozuje boj Palestinců. "Rozhodnutí poškozuje pověst Egypta a jeho role v palestinské kauze. Je odrazem postoje vůči palestinskému odboji," citovala agentura Reuters mluvčího Hamásu Samího abú Zuhrího.

Saúdové bez křídel?

Saúdská Arábie zakázala propagaci energetických nápojů a jejich prodej ve školách, na sportovištích a ve vládních úřadech. Podle deníku Arab News jsou důvodem zákazu údajně škodlivé účinky těchto nápojů na lidské zdraví.

Království stejně jako ostatní muslimské země zakazuje konzumaci alkoholu. Mladí Saúdští Arabové energetické nápoje konzumují ve velkém množství.

Uklízejte po sobě!

Nepálské vládě dochází trpělivost s horolezci, kteří se pokoušejí zdolat Mount Everest. Na nejvyšším vrcholu planety totiž po sobě zanechávají množství smetí. Od dubna proto s sebou budou muset do základního tábora snést osm kilogramů odpadků.

"Vláda rozhodla, že v zájmu očisty Everestu musí každý člen expedice snést dolů alespoň osm kilo odpadků krom těch, které sám vyprodukuje," sdělilo agentuře AFP ministerstvo turistiky. Těm, kteří neuposlechnou, bude hrozit zatím nespecifikovaný trest.

Krokodýl versus had

YouTube: Zápas hada a krokodýla
YouTube: Zápas hada a krokodýla | Video:

Australanka Tiffany Corlisová natočila u jezera Moondarra neuvěřitelný zápas. Třímetrový had se omotal kolem krokodýla a oba se potýkali ve vodě. Had nakonec vyhrál, krokodýla zadusil, vytáhl na břeh a sežral.

"Bylo to úžasné," líčila žena podívanou. "Viděli jsme hada bojovat s krokodýlem, převracel ho, aby ho mohl lépe uchopit, a omotal mu tělo kolem nohou, aby ho mohl pevněji sevřít. Souboj začal ve vodě. Krokodýl se v jednu chvíli pokusil vystrčit hlavu z vody, ale had ho udusil."

 

Právě se děje

Další zprávy