Hizballáh spoléhá na podporu od Íránu i po jaderné dohodě

ČTK ČTK
25. 7. 2015 21:19
Vztahy Hizballáhu s Íránem jsou založeny na ideologickém základu a převažují nad politickými zájmy, konstatoval šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bejrút - Libanonské hnutí Hizballáh je přesvědčeno, že může stále počítat s podporou od Íránu i poté, co Teherán uzavřel se světovými mocnostmi dohodu o svém jaderném programu. Prohlásil to v sobotu šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh, citovaný agenturou Reuters.

Ve svém prvním veřejném vyjádření od 14. července, kdy byla jaderná dohoda s Íránem uzavřena ve Vídni, Nasralláh vyjádřil jistotu, že Teherán zmate kritiky říkající, že by měl ukončit podporu poskytovanou Hizballáhu.

"Máme v to pevnou důvěru a absolutní jistotu," řekl Nasralláh při ceremonii na počest synů a dcer padlých bojovníků Hizballáhu. "Vztahy Íránu s jeho spojenci jsou založeny na ideologickém základu a převažují nad politickými zájmy."

Americké sankce proti třem vojenským vůdcům Hizballáhu, které Washington obviňuje ze zapojení do operací v Sýrii, nebudou mít žádný dopad na hnutí Hizballáh, prohlásil Nasralláh.

Sankce vztahující se také na obchodníka z Libanonu, který podle USA obstarával pro Hizballáh zbraně a dopravoval je do Sýrie, byly přijaty až po uzavření jaderné dohody s Íránem. To spolu s faktem, že USA nadále označují Hizballáh za teroristickou organizaci, podle Nasralláha dokazuje, že se americká politika vůči Hizballáhu nezměnila.

"Spojené státy byly velkým Satanem před dohodou (s Íránem) a jsou jím i po dohodě," řekl šéf Hizballáhu.

Hizballáh je hrdý na finanční podporu od Teheránu, která umožňuje hnutí čelit politice Izraele a USA v regionu, řekl Nasralláh. "Podpora, kterou dostáváme z Íránu, je dostačující," prohlásil.

Podpora ze strany Hizballáhu je ve čtyři roky trvajícím syrském konfliktu klíčová pro syrského prezidenta Bašára Asada.

Dohoda s Íránem blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí. Uzavřena byla po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie.

Dosažení dohody vyvolalo široký mezinárodní souhlas. Dokument ale tvrdě kritizoval Izrael a nelíbí se ani Saúdské Arábii, mocenskému rivalu Teheránu a jednomu z hlavních spojenců USA na Blízkém východě.

 

Právě se děje

Další zprávy