USA předložily v Radě bezpečnosti návrh rezoluce o Íránu

ČTK ČTK
16. 7. 2015 0:20
Předešlé rezoluce Írán odsuzovaly za neprůhledný jaderný program a obsahovaly podmínky embarga.
Rada bezpečnosti OSN.
Rada bezpečnosti OSN. | Foto: Reuters

New York - Spojené státy ve středu předložily členům Rady bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která vítá jadernou smlouvu s Íránem a zároveň ponechává v platnosti zbrojní embargo a zákaz prodeje raketové technologie Íránu. Agentuře Reuters to oznámili západní diplomaté.

O rezoluci, kterou zástupkyně USA Samantha Powerová předložila kolegům na uzavřené schůzi Rady bezpečnosti, se má hlasovat příští týden.

Sedmistránkový dokument konstatuje, že sedm předešlých rezolucí RB OSN pozbude platnosti, jakmile Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydá dobrozdání, že Teherán klíčové body dohody splnil. Předešlé rezoluce Írán odsuzovaly za neprůhledný jaderný program a obsahovaly podmínky embarga.

Některé restrikce ale zůstanou. Zákaz prodeje raketové technologie potrvá dalších osm let, zbrojní embargo pět let a blokování dodávek jaderné technologie deset let.

Rezoluce obsahuje seznam 36 osob a firem, které již nebudou vystaveny sankcím. Rezoluce rovněž obsahuje mechanismus pro opětné automatické zavedení sankcí, pokud Írán podmínky dohody poruší.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Pražská burza znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016

Index PX klesl o 2,91 procenta na 1002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl burzu už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 procenta. Burza ztratila už pošesté v řadě. Propad ji přiblížil hranici 1000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Podle analytiků trhy ztrácejí kvůli obavám z šíření nového koronaviru.

Index PX většinou zaznamenává denní poklesy pouze v desetinách procenta. Jen výjimečně v posledních letech oslabil za jeden den o více než dvě procenta. Už v pondělí po informacích o nových případech nákazy koronavirem v dalších zemích zaznamenala pražská burza největší denní propad od konce června 2016.

Tehdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta v reakci na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Další zprávy