Washington/Londýn - Věrní posluchači rozhlasové stanice BBC 4 zažili v pátek ráno hned dvě mimořádné události.
Nejdřív jim stanice nabídla objevený desetivteřinový zvukový záznam, který historici považují za vůbec nejstarší známou nahrávku na světě.
Poté - ve chvíli, kdy měla respektovaná moderátorka a zprávařka Charlotte Greenová přečist zprávu o smrti oskarového scénáristy Abby Manna - následoval výbuch smíchu.
Ačkoliv je Greenová známá pro své silné nervy a perfektní projev, nemohla si podle svých slov pomoci. Jeden z kolegů ji totiž šeptal do ucha:
150 let starý ženský zpěv francouzské písně "Au clair de la lune, Pierrot repondit" prý zní, jak "bzučení včel v lahvi".
"Je to kouzelné"
Nezvykle vtipné ranní zpravodajství nezastínilo fakt, že americkému historikovi Davidu Giovannonimu se opravdu podařil výjimečný objev.
Nahrávka vznikla 17 let před tím, než Thomas Edison vymyslel fonograf. Nejstarší dochovaný zvuk pak pochází z roku 1888.
"Je to jako objevení nejstarší fotografie s tím, že byla pořízena 17 let před vynalezením fotoaparátu," řekl Giovannoni.
Nahrávku vytvořil pařížský vynálezce Edouard-Leon Scott de Martinville na zařízení známém jako fonoautograf. Ten ryl zvukové vlny do papíru, začerněného kouřem z olejové lampy.
Je to kouzelné", dodal "je to jako by Vám zpíval nějaký duch". Podobně zněl popisovaný příspěvek pravděpodobně i Charlottě Greenové. Naposledy se takto přestala ovládat údajně před deseti lety.
Posluchači BBC jsou nadšení
Ani BBC, ani Giovannoni nemusí být naštvaní, podle tiskového oddělení veřejnoprávní stanice prý měla po "bouráku" ve vysílání hodně napilno. Posluchači ale sršeli nadšením.
Prostřednictvím stovek telefonátů a emailů požadovali po redakci, aby vysílání směšné situace zopakovala. Jednou se tak dokonce stalo.
"Doufáme, že rodina Abbyho Manna pochopí, že to nebylo naschvál," vzkázal moderátor Ed Stourton.