Létající koberec? Nic nemožného, míní vědci

trs
29. 12. 2007 17:25
Pohádková rekvizita by teoreticky mohla opravdu létat
Přibude letadlům konkurence?
Přibude letadlům konkurence? | Foto: Ondřej Besperát

Cambridge - Vědci z Harvardovy univerzity objevili, jak by se dal sestrojit létající koberec. Zveřejnil to server Nature.com.

Lakshminarayanan Mahadevan a jeho tým zkoumali aerodynamiku pružného, kmitajícího plátku materiálu, který se pohybuje v kapalině či plynu. Prokázali, že je možné jej sestrojit tak, aby se mohl vznášet ve vzduchu.

Na jejich koberci by však lidé cestovat nemohli. Aby se dokázal udržet ve vzduchu, musel by měřit deset centimetrů a mít tloušťku pouhých 0,1 milimetru. Přitom by musel kmitat o frekvenci deseti hertzů s amplitudou 0,25 mm.

Větší a těžší koberec by sice neodporoval fyzikálním zákonům, jeho konstrukce by však byla těžko uskutečnitelná. Vlnění, které by jej pohánělo, by muselo být příliš silné, uvedli vědci.

"Létající koberec" by využíval vlnění, které vytváří tlak na plyn či kapalinu, ve které se vznáší. Jestliže je "koberec" dostatečně blízko pevného povrchu, vznikne v mezeře mezi ním a podložkou vztlak. Ten pak vrstvu materiálu nadnáší.

Vědci objevený "létající koberec" by také měl základní vlastnost všech pohádkových koberců. Vlnění by jej pohánělo směrem kupředu. "Jestliže se vlny šíří z jednoho rohu, způsobí to, že se fólie mírně nakloní a pak se pohybuje ve směru výše položeného růžku," vysvětluje Mahadevan pro časopis Nature.

I kdyby se vědcům povedlo vynalézt koberec, který by člověka unesl, nebylo by cestování pohodlnou záležitostí. Aby se podložka pohybovala rychle, muselo by vlnění být velmi silné a odpovídající velikosti koberce. Jízda na něm by byla proto velice trhaná a šlo by spíše o skoky. "Mohli byste dosáhnout i plynulého pohybu," říká Mahadevan. "Museli byste ale vytvářet rychlé vlnění s malou amplitudou, takže by váš koberec byl mnohem pomalejší."

Nejvhodnějším materiálem by mohly být některé druhy polymerů, které se smršťují a roztahují podle vnějších podnětů, uvádí Nature. "Ano, za použití velmi lehkých materiálů a velmi výkonných motorů by mělo by být možné sestrojit mikrovznášedlo, které by se mohlo pohybovat ve vzduchu" potvrzuje Mahadevan. Teoretická možnost, že se létající koberce přestěhují z pohádek do reality, tu tedy je.

 

Právě se děje

Další zprávy