Zázrak z laboratoře? Je tu guma, která se prý umí hojit

gaz
23. 2. 2008 11:00
Vědci nyní pracují i na samohojící barvě
Pinocchiův nos bude nejen natahovací, ale také nerozbitný.
Pinocchiův nos bude nejen natahovací, ale také nerozbitný. | Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Paříž - Rozřízli jste omylem gumové těsnění? Roztrhli jste své krásné nové šaty? Polámal váš synek figurku oblíbeného supermuže? Francouzští vědci by mohli v takových případech brzy pomoci.

Vynalezli totiž "samohojící gumu", která se po roztržení dokáže sama znovu zacelit. Stačí jen odtržené konce jemně přitlačit k sobě.

Po patnácti minutách již materiál pevně drží a za další tři čtvrtě hodiny jej lze natáhnout na dvojnásobek.

"Pokud navrtáte gumové těsnění ve zdi, díra se sama zacelí," prozradil AFP vedoucí výzkumu Ludwik Leibler. "Rozlomení a spojení může být opakováno mnohokrát."

Objev byl popsán v prestižním vědeckém časopisu Nature. Stojí za ním badatelé z Francouzského národního střediska pro vědecký výzkum (CNRS) a soukromá francouzská společnost Arkema. Ta již přemýšlí o komerčním využití látky vyrobené z mastných kyselin a močoviny.

Při pokojové teplotě

Jako pravý výzkumník však má Leibler i originálnější nápady, jak látku využít.

"Proč to nevyužít k výrobě dětských hraček? Děti neustále hračky rozbíjejí. Nebylo by hezké, pokud byste je mohli dát jednoduše znovu dohromady?" citovala ho britská BBC.

Arkema již s vědci pracuje na dalším "samohojícím materiálu": věčné barvě, která se obnoví, pokud by ji někdo poškrábal.

Volně v prodeji by tyto materiály mohly být během jednoho nebo dvou let.

Samohojící látky již vyrobeny byly, toto je však podle Nature první, která nevyžaduje vysoký tlak či extrémní teplotu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy