BBC: prezidentská volba ve stínu mafiánských praktik

RedZahr
16. 2. 2008 14:15
Světová média si všímají Klausova euroskepticismu
Václav Klaus mezi druhým a třetím kolem druhé volby
Václav Klaus mezi druhým a třetím kolem druhé volby | Foto: Tomáš Adamec

Londýn/Vídeň/Bratislava - Pražský hrad opět ovládl euroskeptik, a to v atmosféře, která si takřka nezadala s mafiánskými praktikami. Tak by se daly v jedné větě shrnout reakce na znovuzvolení Václava Klause v evropských médiích.

Asi vůbec nejostřejší zpravodajství - aspoň co se týče tónu - přinesla britská BBC. Ta se nevěnuje ani tak postavě staronového prezidenta, jako spíš popisuje zákulisního boj o každý hlas.

Čtěte také: Klaus na Hradě. ODS a ČSSD nabraly na síle

"Nad nátlakovými taktikami v mafiánském stylu a nad tím, jak hluboko česká politická kultura klesla, zahraniční korespondenti jen kroutí hlavou," reportoval z Prahy korespondent BBC Rob Cameron. 

Švejnar jako Antiklaus

Rakouský deník Die Presse také popsal roli odstoupivší Jany Bobošíkové jako taktický tah komunistů. Europoslankyni pak charakterizoval jako "extrémní nacionalistku chovající nepřátelství vůči Německu". Druhou volbu popsal jako obtížný porod a klíčovou postavou poslance Snítilého.

To napsal i Der Standard a zmínil "prolidovecký" projev Václava Klause. Už v pátek zveřejnil list rozsáhlý profil - ovšem "Antiklause" Jana Švejnara. Konstatoval, že si ho politické strany vybraly právě jako Klausova oponenta a mnozí v něm vidí jen "menší zlo".

Páteční volba přitáhla zájem novinářů. Dění sledovaly i desítky zahraničnch korespondentů
Páteční volba přitáhla zájem novinářů. Dění sledovaly i desítky zahraničnch korespondentů | Foto: Ludvík Hradilek

Sme: Český král Klaus

Zajímavý profil Václava Klause uveřejnil ve slovenském deníku Sme pod titulkem Český král Peter Morvay.

"Klaus dlouhodobě odmítá současnou EU, což mu ale nebránilo v tom, aby před prvním zvolením prezidentem, když ještě zdaleka nebyl favoritem, výrazně obrátil a říkal na téma unie velmi vstřícné věty," napsalo Sme.

Také popírání globálních změn klimatu je podle Sme populistické. "Když se lidé dozvědí, že boj proti oteplování znamená potřebu uskromnit se, stává se pro ně zpochybňování oteplování velmi sympatické".

Polská Gazeta otiskla text Luboše Palaty, který Klause nijak nešetří. Polským čtenářům redaktor LN připomněl nedořešený korupční skandál ODS i fakt, že prezident odmítl na Hradě vyvěsit vlajku EU.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy