Historie nepálské monarchie končí. Král opustil palác

gaz
11. 6. 2008 17:05
Po 239 letech je Nepál republikou
Gjánendra na tiskové konferenci při odchodu z bývalého královského paláce
Gjánendra na tiskové konferenci při odchodu z bývalého královského paláce | Foto: Reuters

Káthmándú - Sesazený nepálský král Gjánendra opustil bývalý královský palác a přesunul se do svého nového bydliště na severozápadě hlavního města Káthmándú.

Předtím uspořádal tiskovou konferenci a odevzdal žezlo a korunu pokrytou diamanty a safíry.

Králův odchod z paláce je definitivním koncem nepálské monarchie, která řídila zemi 239 let.

Na jejím zrušení se v prosinci dohodl tehdy vládnoucí Nepálský kongres s bývalými maoistickými rebely. Drtivé vítězství maoistů v dubnových parlamentních volbách tuto dohodu stvrdilo.

Čtěte také: Zazvonil zvonec a království v Nepálu je konec

"Ať žije republika." Nepálky oslavují konec monarchie
"Ať žije republika." Nepálky oslavují konec monarchie | Foto: Reuters

Z paláce bude muzeum

"Nemám v žádném případě v úmyslu opustit zemi. Zůstanu v Nepálu a budu přispívat k nezávislosti a prosperitě nepálského národa," prohlásil ve středu odcházející král, který se stal velmi nepopulárním poté, co roku 2005 rozpustil parlament a začal vládnout absolutisticky.

Gjánendra z paláce odchází i se svou manželkou Komal, zůstanou zde naopak exkrálova macecha a bývalá milenka jeho dědečka, které budou žít ve zvláštní ohrazené části. Zbytek paláce se změní v muzeum.

Někteří Nepálci však nejsou srozuměni ani s takovýmto způsobem králova odchodu.

"Je bohatý a měl by se o své bydlení postarat sám," komentoval pro Reuters farmář Šambhu Kandel to, že Gjánendrovo nové sídlo Nagardžun je také součástí státního majetku.

Maoisté chválí krále

Spokojenost naopak vyjádřili královi nesmiřitelní nepřátelé - maoisté (KSN-M), proti nimž se snažil během své sedmileté vlády tvrdě bojovat. Občanská válka v letech 1996 až 2006 si vyžádala 13 tisíc obětí.

"Je to velice pozitivní krok, že král mírumilovně akceptoval rozhodnutí o opuštění paláce. Jsme mu vděční," citovala BBC mluvčího maoistů Krišnu Bahadura Maharu. KSN-M králi jinak hrozila soudem.

Gjánendra nastoupil na trůn v červnu 2001 poté, co jeho synovec Dípendra zabil tehdejšího panovníka Bírendru a dalších deset členů královské rodiny.

V únoru 2005 se prohlásil absolutním monarchou a rozpustil parlament, v dubnu 2006 se však musel po masivních demonstracích vzdát významné části své moci.

 

Právě se děje

Další zprávy