Na světě je další republika. Nepálu začíná nová éra

man, rst
28. 5. 2008 21:05
Král má 15 dní, aby opustil palác
"Nová republika Nepál," si mladá žena z Káthmándú napsala na tvář během oslav vzniku republiky
"Nová republika Nepál," si mladá žena z Káthmándú napsala na tvář během oslav vzniku republiky | Foto: Reuters

Káthmándú - Na světě přestala existovat další monarchie. Během zvláštního zasedání nepálský parlament ve středu odhlasoval poměrem 560 ku 4 přeměnu království na republiku.  

Nepálští maoisté, kteří drtivě zvítězili v parlamentních volbách, tak splnili svůj slib a odvolali nepopulárního krále Gjanéndru. Ten má 15 dnů na to, aby opustil svůj palác, ze kterého bude muzeum.

Několik hodin před hlasováním královi příznivci odpálili v hlavním městě Káthmándú tři nálože. Zraněn byl jeden člověk.

Tisíce Nepálců po celý den slavily v historickém centru hlavního města zrušení 239 let staré vlády králů.

Král Gjanéndra s královnou Komal.
Král Gjanéndra s královnou Komal. | Foto: Reuters

Hrozba silou

"Pokud král neopustí palác, vláda může proti němu použít sílu. Stává se obyčejným občanem," varoval ministr pro hospodářskou obnovu Rám Čandra Púdel.

Vypadá to však, že král je se svým osudem smířen. Není však jasné, zda-li zůstane v Nepálu, nebo zda zemi opustí.

Maoisté tak dneškem završují své povstání proti králi, které zahájili v roce 1996. Zahynulo při něm přes třináct tisíc lidí.

Pády monarchií v Asii

 • Irák - armáda svrhla krále Fajsala II. v roce 1958. Byl zastřelen ve svém paláci.
 • Jemen - imám Badr svržen v roce 1962, následovala občanská válka mezi roajalisty a republikány. Na trůn se ale imám už nevrátil.
 • Írán - šáh Muhammad Réza Pahlaví v roce 1979 podlehl revoluci. Jeho diktaturu nahradila islámská teokracie.
 • Afghánistán - král Záhir přišel o trůn při puči v roce 1973. Po pádu Talibanu se na začátku roku 2002 do země vrátil, ale Afghánistán zůstal republikou.
 • Vietnam - císař Bao Daj po rozdělení země na sever a jih abdikoval v roce 1955 poté, co referendum na jihu rozhodlo o nastolení republiky
 • Laos - komunistický režim zavřel královskou rodinu do tábora v roce 1975. Král Savang Vatthana tam zahynul.
 • Gjanéndra se stal velmi nepopulárním zejména v roce 2006, kdy nařídil tvrdé potlačení opozičních demonstrací v Káthmándú a dalších městech.

  Nakonec ale ustoupil a souhlasil s vypsáním parlamentních voleb. Ty se uskutečnily v dubnu a skončily jasným vítězstvím stoupenců zrušení monarchie.

  Pryč z bankovek i hymny

  Gjanéndra už zmizel z bankovek i ze státní hymny. Vláda jej vyzvala, aby zaplatil účty za elektřiny, spotřebovanou v jeho královském paláci.

  Mnozí Nepálci mu vyčítají, že žil v luxusu a přepychu, zatímco většina obyvatel království je velmi chudá.

  Oslavy v ulicích Káthándú
  Oslavy v ulicích Káthándú | Foto: Reuters

  Popularita monarchie utrpěla především masakrem, který se odehrál v královském paláci v roce 2001. Korunní princ Dípendra tehdy v záchvatu postřílel osm členů rodiny, včetně krále Bírendry a královny. Pak obrátil zbraň proti sobě.

  Důvodem byl zřejmě nesouhlas rodičů s jeho svatbou.

  Vládnoucí maoisté slibují, že budou provádět umírněnou politiku a že jejích cílem není vybudovat komunistickou diktaturu podle vzoru Číny v éře Mao Ce-tunga.

   

  Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

  Právě se děje

  před 1 hodinou

  Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

  Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

  Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

  Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy