Historický zlom: z Číny letadlem přímo na Tchaj-wan

Martin Novák Martin Novák
15. 12. 2008 10:55
Dnes začalo fungovat letecké, lodní a poštovní spojení mezi ostrovem a pevninou
Slavnostní nástup do prvního letadla, směřujícího z Šenčenu v jižní Číně na Tchajwan.
Slavnostní nástup do prvního letadla, směřujícího z Šenčenu v jižní Číně na Tchajwan. | Foto: Reuters

Peking/Tchaj-pej - Někdejší nepřátelé, jejichž po zuby vyzbrojené armády na sebe hleděly přes moře, učinily další krok k usmíření.

Dnes začala fungovat poprvé od roku 1949 pravidelná letecká linka mezi Čínou a Tchaj-wanem. Ruku v ruce s tím se dnes obnovuje také pravidelné lodní a poštovní spojení.

Na obnově styků se Peking a Tchaj-pej domluvily na jednáních v listopadu.

Kdo chtěl dosud letět z Číny na Tchaj-wan a naopak, musel tak učinit z mezipřistáním v Hongkongu nebo jiných asijských městech.  Občas se uskutečnily charterové lety.

První nákladní loď vyplouvá z tchajwanského přístavu Keelung do Číny.
První nákladní loď vyplouvá z tchajwanského přístavu Keelung do Číny. | Foto: Reuters

Usnadnění pohybu má sloužit především byznysmenům. V Číně působí statisíce tchajwanských investorů.

Na ostrově si naopak slibují příliv turistů z pevninské Číny. Očekávají zhruba tisíc návštěvníků denně.

Oba státy zůstávají ideologickými rivaly. Zatímco na Tchaj-wanu dnes existuje demokratický systém, kontinentální Čína zůstává totalitou na čele s Komunistickou stranou Číny.

Peking čas od času vyhrožuje, že na Tchaj-wan vojensky zaútočí, pokud se ostrov rozhodne vyhlásit nezávislost. Něco takového je ale nyní krajně nepravděpodobné.

Foto: Aktuálně.cz

Zlepšené vztahy dokumentoval i zahajovací ceremoniál olympijských her v Pekingu. Když na stadión vstoupila tchajwanská výprava pod názvem Čínská Tchaj-pej, lidé nadšeně aplaudovali.

Tchaj-wan se politicky odtrhl od pevninské Číny v roce 1949. Po prohrané občanské válce se na ostrov uchýlil generál Čankajšek se svou stranou Kuomintang, zatímco Čínu ovládli komunisté.

Mnoho let pak po sobě dělostřelectva obou zemí pálila přes Tchajwanskou úžinu, ale k válce nikdy nedošlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy