Čína staví první letadlovou loď. Bát se prý není třeba

Martin Novák Martin Novák
24. 11. 2008 9:41
Spojené státy i Tchaj-wan čínské zbrojení znepokojuje
Seřazení příslušníci Čínské lidové armády.
Seřazení příslušníci Čínské lidové armády. | Foto: Reuters

* Záměr Pekingu naznačil armádní představitel v rozhovoru pro Financial Times * Čínská vláda zvyšuje armádní rozpočet, USA z toho mají obavy * Letadlová loď by posílila Čínu proti Tchaj-wanu

Peking - Čína se chystá učinit další krok na cestě do velmocenské první ligy.

Plánuje postavit svoji první letadlovou loď. Je jediným stálým členem Rady bezpečnosti OSN, který ji nemá.

Úmysl, který nepochybně ještě více posílí americké obavy z rostoucí vojenské moci Číny, zmínil v rozhovoru pro deník Financial Times generálmajor čínské armády Čchien Li-chua.

Důstojník zodpovědný za armádní kontakty se zahraničím zároveň světu vzkázal, že by se neměl první čínské letadlové lodě obávat.

„Pokud jednoho dne budeme mít takovou loď, nepoužijeme ji k rozmístění ve světě nebo ke zvýšení našeho vlivu. Poslouží pouze k ochraně našich hranic a našich teritoriálních vod," uvedl generálmajor.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Agentura AP připomíná, že plavidlo by mohlo vojenskou rovnováhu mezi Čínou a Tchaj-wanem ještě výrazněji vychýlit ve prospěch Pekingu.

K nelibosti Spojených států, které se v minulosti zavázaly přispěchat Tchaj-wanu na pomoc v případě napadení Čínou.

Konflikt „rudé" Číny s odštěpeneckou provincií se ale zdá být velmi nepravděpodobný, protože obě vlády se v posledních letech spíše sbližují.

Obchodní výměna roste a brzy má být zahájeno i dlouho očekávané letecké spojení mezi Pekingem a Tchaj-pejí.

Dalším možným cílem letadlové lodě by mohla být oblast Jihočínského moře. Na tamní bohaté zásoby ropy si dělá nároky hned několik asijských zemí a Čína je mezi nimi.

Vojáci, kteří hlídkovali na náměstí Tchien An-men v Pekingu v době olympijských her.
Vojáci, kteří hlídkovali na náměstí Tchien An-men v Pekingu v době olympijských her. | Foto: Martin Novák

Čínská vláda letos navýšila vojenský rozpočet o pětinu. Ozbrojené síly nejlidnatější země světa dostanou bezmála 418 miliard jüanů (přes 960 miliard korun.)

Peking zveřejnil toto číslo krátce poté, co americké ministerstvo obrany ve své studii vyslovilo obavy nad rostoucí vojenskou silou asijské velmoci.

Podle Washingtonu jsou vojenské výdaje Pekingu mnohem vyšší a vláda skutečné číslo tají.


 

Právě se děje

před 50 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy