"Překvapili mě oba dva. Obával jsem se, jak Harrisová zvládne mluvení bez papíru, když nemá předem daný scénář. Zvládla to velmi dobře," míní Etzler, který ve Spojených státech roky působil. "Trump byl takový, jak ho známe. Lhal a útočil. Ale oproti svým jiným vystoupením hovořil konzistentně," dodává.
Novinář souhlasí s převažujícím hodnocením amerických médií, že Harrisová byla lepší a lépe oslovila nerozhodnuté voliče. Například i konzervativní deník Wall Street Journal demokratickou kandidátku označil za vítězku duelu. "Ono se říká, že televizní debaty už ve volbách tolik nerozhodují, ale vzhledem k tomu, že tato byla zřejmě jediná, tak může mít velký vliv," soudí Tomáš Etzler v prvním díle nového podcastu Aktuálně.cz Americký sen.
Americký sen můžete poslouchat ve Spotify, Apple Podcast a dalších aplikacích:
Bývalý zpravodaj CNN i České televize komentoval také Trumpovo odmítnutí odpovědi na dva dotazy moderátora televize ABC, zda si přeje, aby Ukrajina vyhrála válku s Ruskem. "Jeho postoj odráží názor mnoha Američanů a Trumpových voličů, že Amerika dává na Ukrajinu příliš mnoho peněz," uvedl novinář. Podle něj se ve skutečnosti jen málo Američanů zajímá o dění za hranice země a domnívá se, že zhruba osmdesát procent obyvatel USA by mělo problém najít Ukrajinu na mapě.
Etzler patří k těm, kteří považují prohlášení populární zpěvačky Taylor Swift o podpoře Kamaly Harrisové za velké plus pro demokratickou kandidátku. "Swift je obrovský fenomén, má na Instagramu přes 280 milionů sledujících. Může to ovlivnit mladé voliče," soudí a dodává, že někteří bílí američtí muži budou mít s možným zvolením Kamaly Harrisové prezidentkou problém a že demokratka potřebuje získat v den voleb na svoji stranu mnoho hlasů žen.
Etzler v této věci poukazuje na to, že Trump v době svého prezidentování do Nejvyššího soudu dosadil velmi konzervativní soudce. Ti se poté v roce 2022 podíleli na zrušení dřívějšího rozsudku, který Američankám garantoval právo na interrupci.
"To mu vybuchne v obličeji. Trump se opakovaně chlubil tím, že to byl on, kdo zvrátil tento verdikt. Pro řadu amerických žen to představuje obrovský problém," upozorňuje novinář na jedno z důležitých témat amerických voleb. "Harrisová o této věci v debatě mluvila skvěle, Trumpa na tom úplně rozdupala," dodává a ultrakonzervativní křesťanské proudy v USA označuje jako "americký Tálibán".
Tomáš Etzler
Na začátku 90. let opustil Česko a odešel do Spojených států, kde se roky živil jako umývač oken, zahradník nebo barman. V roce 1999 nastoupil do televizní stanice CNN, nejdřív vozil štáby na natáčení a jezdil jim i pro pizzu, brzy se ale vypracoval až do pozice editora, elitního válečného reportéra a produkčního. Sedm let působil také coby stálý zahraniční zpravodaj České televize v Číně. Jednašedesátiletý Tomáš Etzler byl za reportáže pro CNN nominován na různé televizní ocenění, v roce 2008 se stal prvním Čechem, který vyhrál americkou cenu Emmy. O své práci v Číně napsal dvě knihy, natočil také celovečerní dokumentární film Nebe, který vypráví příběh současné Číny prostřednictvím sirotčince v malé severočínské vesnici.
V podcastu Etzler hovoří i o odolnosti amerického systému proti pokusům o vytvoření autoritativního režimu, o který se podle jeho názoru Trump v případě svého zvolení pokusí. Otevřeně varuje před snahou některých amerických konzervativců posunout Spojené státy od sekulární republiky k teokracii.
Etzler v bezmála hodinovém rozhovoru vzpomíná na svoje začátky v USA, kdy pracoval například na automyčce a často měnil bydliště i zaměstnání. Vrací se do éry prezidenta George W. Bushe a jeho rozhodnutí vpadnout do Iráku označuje za fatální chybu, jejíž důsledky pociťují Amerika a celý svět dodnes.