Z davu se ozývaly výkřiky jako "hanba", "řekni pravdu, zastav puč" nebo "zachraň nás, Bettele", hlásili britští reportéři z místa.
Lucemburský premiér nakonec přistoupil k pultíku sám a prohlásil, že právo demonstrovat je součástí demokracie. Podle BBC britská strana požádala o přesunutí tiskové konference pod střechu, což Lucemburčané odmítli. Za jiných okolností by tomu ze slušnosti vyhověli, poznamenal deník The Guardian. Všiml si také, že Bettel se občas obracel směrem k místu, kde měl stát Johnson, čímž zdůraznil jeho nepřítomnost.
Podle reportérky amerického listu The New York Times (NYT) ale uvnitř nebyla dostatečně velká místnost a hostitelé nechtěli nechat vejít dovnitř jen vybrané novináře, neboť by to bylo nefér vůči ostatním. Zdroj z lucemburské vlády podle novinářky NYT odmítl, že by šlo o záměr.
The Guardian soudí, že Johnson utrpěl v jedné z nejmenších zemí Evropy velké ponížení. Stalo se tak podle něj mimo jiné i proto, že Bettel při tiskové konferenci naznačil, že kampaň za vystoupení Británie z EU byla založená na lžích. Johnson byl jednou z jejích nejvýraznějších tváří.
K brexitu Bettel řekl, že prioritou jeho země je ochrana jednotného trhu. Sedmadvacítka podle něj potřebuje od Londýna solidní návrhy a Británii neposkytne odklad brexitu, pokud by takový krok nesledoval konkrétní účel. Lidé podle něj potřebují jistotu a politici je nemohou držet jako rukojmí. "Hodiny tikají," uvedl Bettel.
Zdůraznil ale, že on sám nemá pravomoc o brexitu jednat, jediným vyjednavačem za EU je Michel Barnier.
Johnson poté k novinářům promluvil při jiné příležitosti. Na otázku týkající se předcházejícího setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem řekl, že dohoda se rýsuje, ale ještě není hotovo. Šance na uzavření dohody podle něj pořád existuje.
Boris Johnson walks straight out with Xavier Bettel without making any press remarks. Bettel is coming back to make a statement to us alone. pic.twitter.com/KuznzuMG5l
— Nick Gutteridge (@nick_gutteridge) September 16, 2019