Radikální palestinské hnutí, se kterým zatím Západ odmítá jednat, se snaží získat mezinárodní uznání. Hamasu už slíbil pozvání do Moskvy ruský prezident Vladimir Putin.
Včera přijeli představitelé Hamasu do Turecka. Byla to jejich první návštěva nearabské země. Turecký premiér se s nimi nesetkal.
Turecko v nepříjemné situaci
Turečtí oficiální představitelé tvrdí, že Hamas nezvali, ani že se zástupci hnutí nejednají. Ministr zahraničí Abdullah Gül, který se se zástupci Hamasu setkal, novinářům řekl, že "nešlo o jedná, pouze jsem se s nimi setkal."
Přes tato slova však delegace Hamasu, kterou podle agentury Reuters vedl exilový lídr Chalíd Mišál, vmanévrovala Turecko do nepříjemné diplomatické situace.
Zatímco Hamasu by oficiální setkání s některou ze "západních" vlád pomohlo, Turecko nemůže být příliš vsřícné. Ze všech muslimských zemí má totiž nejlepší styky s Izraelem - obchodní a dokonce i vojenské. Izrael přitom měsíc a půl před volbami jakákoliv jednání s Hamasem zásadně odmítá.
Hamas stále nemá uznání
Židovský stát dokonce pohrozil, že po ustavujícím zasedání nového palestinského parlamentu, ve kterém získal Hamas většinu, přeruší s Palestinou kontakty.
USA i Evropská unie, do které chce Turecko vstoupit, pak mají stále Hamas na seznamu teroristických organizací.
Z tohoto důvodu se s Hamasem odmítl setkat turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Ministr zahraničí Gül se po devadesátiminutové schůzce s Mišálem odmítl k jednání vyjádřit. Mišál prohlásil, že Hamas bude brát vážně rady, které od tureckých politiků dostal.
"Dostalo se nám stejné podpory od turecké vlády jako od ostatních arabských zemí," prohlásil po schůzce Mišál.
Ministr zahraničí Gül sice říká, že Hamas vyhrál legitimní volby; podle tureckých diplomatů však bylo turecké doporučení vedení Hamasu jasné: Vzdejte se násilí a uznejte Izrael.