Hajlování i útoky na cizince. Nedaleko českých hranic zuří protesty, nenávist vyvolalo ubodání Němce

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 28. 8. 2018 14:01
Příznivci krajní pravice využili vraždy pětatřicetiletého Němce v Chemnitzu. Policie z ní viní Iráčana a Syřana.
Vražda Němce u českých hranic zažehla nepokoje v Chemnitzu, demonstranti útočí na cizince | Video: @OnlineMagazin, @AZeckenbiss

Berlín - V neděli nad ránem protnuly městský festival v německém Chemnitzu sirény záchranářů a policie. Na zemi leželi po rvačce tři pobodaní muži. Jeden z nich, Daniel H., zemřel po převozu do nemocnice.

Ani dva dny po vraždě není jasné, co přesně se stalo. Přesto smrt pětatřicetiletého muže zažehla masivní protesty, které přerostly v nepokoje. Policie z činu obvinila přistěhovalce - dvaadvacetiletého Iráčana a o rok staršího Syřana.

Případu se takřka okamžitě chytili příznivci krajní pravice. Hned v neděli vyzvali místní, aby "přišli ukázat, kdo vládne městu". Jejich demonstrace vyústila až v útoky na kolemjdoucí tmavé pleti.

V pondělí protest uspořádali také antifašisté, kteří varovali před zneužíváním tragédie pro politické účely. Obě skupiny po sobě házely dělobuchy a dalšími předměty. Osmnáct demonstrantů skončilo zraněných, stejně tak i dva policisté.

Největší střety se v pondělí odehrály u sochy sociologa a filozofa Karla Marxe v centru východoněmeckého města jen pár kilometrů od českých hranic.

Novinář Johannes Grunert týdeníku Spiegel popsal, že viděl, jak někteří demonstranti bili lahvemi kolemjdoucí, kteří "nevypadali německy".

Protesty u sochy Karla Marxe.
Protesty u sochy Karla Marxe. | Foto: Reuters

"Braňte Evropu"

"Jednoduše nesouhlasím s tím, že přichází tolik cizinců. Když je tady vidím, ptám se, proč na ně přispívám svými daněmi," vysvětlila německému týdeníku Spiegel čtyřiašedesátiletá zdravotní sestra, proč se účastní demonstrace krajní pravice.

Podle reportérů světových agentur rozzuřený dav provolával hesla jako "Zastavte příliv uprchlíků" nebo "Braňte Evropu". Policie potvrdila, že někteří z demonstrantů zdvihali pravici. V souvislosti s tím bylo už podáno deset trestních oznámení.

Policie do akce nasadila 591 strážců zákona. Přesto připouští, že jich na zvládnutí dvou protestních akcí, kterých se dohromady zúčastnilo kolem 7500 lidí, mělo být víc.

Útoky na cizince odsoudili politici i německá média. Starostka Chemnitzu Barbara Ludwigová regionální televizi MDR řekla, že je děním ve městě otřesena.

"Kde může dojít ke štvanicím, tam skončil právní stát," varuje německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Kdo vyzývá k 'honu' na lidi jiného původu, je štváčem. Již účast na sroceních, z nichž jsou ohrožováni lidé, je trestná. Stát, a jenom stát, je zodpovědný za veřejnou bezpečnost," zdůrazňuje list.

Nemá to v zemi místo

Dění ve zhruba čtvrtmilionovém městě důrazně odsoudila i německá vláda, která hovoří o "štvanici na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi".

"To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státě místo," zdůraznil mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Sama kancléřka Angela Merkelová řekla, že příznivci krajní pravice se na demonstracích "účastnili štvanice na cizince".

Video: Při demonstracích v Chemnitzu se zranilo několik lidí

Při demonstracích v Chemnitzu bylo několik zraněných | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy