Zvolený prezident Donald Trump navrhl do tohoto křesla bývalou kongresmanku z Havaje Tulsi Gabbardovou. Pokud ji Senát schválí, nahradí ve funkci dosavadní šéfku výzvědných služeb Avril Hainesovou. Ředitel tajných služeb (Director of National Intelligence) stojí v čele všech amerických zpravodajských a výzvědných organizací, pozici zřídila před dvaceti lety v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001 administrativa George W. Bushe.
Gabbardová sloužila jako vojačka v Iráku a do politiky vstoupila v Demokratické straně, před dvěma lety přestoupila k republikánům. S rozvědkou žádné zkušenosti nemá a dopředu avizovala, že očekává z řad bezpečnostní komunity kritiku. "Samozřejmě přijde odpor ke změnám z washingtonského močálu (tak Trump a někteří lidé kolem něj označují úředníky a vládní zaměstnance v metropoli, pozn. red.), ale mým cílem je hájit bezpečnost a svobodu Američanů," řekla v televizi Fox News.
Předmětem kritiky jsou některé výroky a kroky Gabbardové zejména ohledně Ruska a Sýrie. V den začátku ruské invaze 24. února 2022 napsala na sociálních sítích, že Ukrajina by měla být neutrální zemí, nevstupovat do NATO a že je legitimní dbát nejen na zájmy Spojených států a NATO, ale také Ruska. Zastávala také názor, že USA financovaly na Ukrajině biolaboratoře, které pracovaly s nebezpečnými patogeny, ačkoliv o tom není žádný důkaz. V říjnu tvrdila, že Kamala Harrisová měla podíl na vyvolání "rusko-ukrajinské války".
Gabbardová naznačovala, že ruskou vojenskou intervenci v Sýrii v roce 2015 považuje za pozitivní. "Al-Kájda na nás 11. září 2001 zaútočila a musí být poražena. Barack Obama ji v Sýrii nebombardoval, Vladimir Putin ano," prohlásila, ačkoliv americké letectvo v Sýrii bombardovalo pozice a základny Islámského státu. V roce 2017 se setkala se syrským vůdcem Bašárem Asadem.
Asadův režim v Sýrii je spojencem Íránu a právě Teherán a Rusko ho společně zachránily před porážkou. Zároveň Asadem kontrolovaná část Sýrie funguje jako spojka a prostředník v dodávkách zbraní mezi Íránem a libanonským hnutím Hizballáh, se kterým teď válčí Izrael. A Trump chce po svém nástupu přitvrdit vůči Íránu a zpřísnit sankce.
Bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost a nyní velký kritik zvoleného prezidenta John Bolton v televizi CNN označil Gabbardovou za nekvalifikovanou pro tuto funkci. Ve své pozici by měla důležité postavení také ve spolupráci tajných služeb pěti zemí, sdružených ve skupině nazývané Five Eyes (Pět očí): Spojených států, Kanady, Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu.
Pozoruhodné je, že se Gabbardová zastává bývalého pracovníka americké tajné služby CIA Edwarda Snowdena, který vyzradil podrobnosti o americkém sledování telefonních hovorů a elektronické komunikace. Následně uprchl do Ruska a Gabbardová se vyslovila pro jeho omilostnění. Bývalý ředitel CIA z Trumpova prvního funkčního období Mike Pompeo naopak řekl, že Snowden si zaslouží popravu.
Před téměř pěti lety Gabbardová ještě jako členka Demokratická strany kritizovala Trumpovo rozhodnutí zabít šéfa íránských Revolučních gard a vlivného představitele režimu v Íránu Kásima Solejmáního.