Port-au-Prince - Rok po zemětřesení na Haiti, které OSN označila za nejhorší přírodní katastrofu posledních několika desetiletí, se tamní situace stále nelepší.
Haiťané, kteří už před zemětřesením patřili k nejchudším obyvatelům Ameriky (pod hranicí chudoby žila více než polovina obyvatel), se z této pohromy dosud nevzpamatovali. V úděsných podmínkách provizorně vybudovaných táborů, v nichž stále přebývá přes milion lidí, se teď ale kromě epidemie cholery rozmáhá i sexuálně motivované násilí.
Z nejnovější zprávy organizace Amnesty International vyplývá, že v táborech po setmění řádí gangy ozbrojených mladíků, kteří pořádají štvanice na místní ženy a dívky.
Znásilňuje se všude, na ulicích, v mobilních toaletách i ve stanech, které se pro ženy staly jediným útočištěm.
Sexuální útočníci často rozříznou stan uprostřed noci a znásilňují, mnohdy matku i dceru najednou. Pracovníci Amnesty International narazili i na teprve jedenáctiletou oběť znásilnění. Nezřídka jsou svědky sexuálního násilí i malé děti obětí.
Policie není bezradná, ale laxní, varuje Amnesty
Velkou míru viny na žalostné situaci žen a dívek nese podle neziskových organizací haitská vláda, která není schopna alespoň v rámci možností zajistit nasazení bezpečnostních složek.
Policie je prý laxní a případy znásilnění se v podstatě nezabývá. Dalším obrovským problémem je absence lékařské pomoci pro ženy, které byly znásilněny.
"Poté co násilníci odešli, jsem nic neudělala. Vím, že bych měla jít do nemocnice, ale nemám peníze a nevím, kde poskytují bezplatnou pomoc znásilněným ženám," svěřuje se další ze znásilněných žen Suzie.
Problémem by se měla zabývat i OSN
Bez viny ale není ani mezinárodní společenství, které sice vyvinulo značné úsilí, aby byly v zemi co nejrychleji obnoveny alespoň základní služby, jako jsou dodávky potravin, vody a léků, ale pozapomnělo na ochranu žen a dívek před sexuálním násilím.
Haiťanky žijí ve stanech v trvalém strachu a s vědomím toho, že se nemohou dovolat pomoci.
"Mojí třináctiletou dceru znásilnili čtyři muži. Řekli mi, že pokud půjdu na policii, zastřelí mě. Nevzala jsem ji ani do nemocnice, byla příliš vyděšená. Poslala jsem ji tedy alespoň na venkov k příbuzným. Mě také znásilnili, ale nevím, kam jít. Není tu bezpečné místo," cituje Amnesty International další z haitských žen jménem Guerline.
Apel Amnesty International a dalších neziskovek je tedy jasný: ochrana před sexuálně motivovaným násilím by se měla letos na Hati stát jednou z priorit.