Port-au-Prince - Haitská vláda zveřejnila nový údaj - obětí zemětřesení je již dvě stě tisíc. Nejsou však započítáni ti, kteří zůstali ležet pod troskami zřícených budov. Uvedl to haitský premiér Jean-Max Bellerive.
Organizace spojených národů podle deníku Die Presse informovala, že se jí jako koordinátora pomoci pro Haiti podařilo získat bývalého prezidenta Spojených států Billa Clintona. "Bill Clinton bude strategicky řídit okamžitou pomoc i proces obnovy," uvedl generální tajemník OSN Ban Ki-moon.
Aktuálním problémem je i vysoký počet sirotků, kteří přišli při zemětřesení o své rodiče. Úřady obvinily 10 amerických misionářů z únosů dětí a zločinného spolčení. Prokuratura je viní z toho, že se pokusili přes Dominikánskou republiku unést tři desítky dětí.
Případ nyní dostal na stůl soud, který rozhodne, jak pokračovat dál, napsal server BBC. Pokud jim bude prokázána vina, hrozí jim mnohaletý pobyt za mřížemi.
Policie misionáře zatkla minulý týden na hranicích s Dominikánskou republikou. Poprask vypukl, když bylo zjištěno, že rodiče některých z údajných sirotků jsou stále naživu.
Vyšetřování však nemohlo začít okamžitě pro nedostatek tlumočníků. Ačkoli se objevily návrhy, že by skupina mohla být souzena v USA, haitský ministr spravedlnosti to odmítl. "Byl porušen haitský zákon, věc proto projednají a rozhodnou haitské úřady. Nevidím důvod, proč by se věc měla prošetřovat v USA," prohlásil.
"Únosci," označil skupinu jedním slovem haitský premiér Jean-Max Bellerive.
Spojené státy se chtějí na proces podrobně zaměřit. "Budeme sledovat, zda je případ řešen v souladu s haitskými zákony a zda se s obviněnou skupinou zachází spravedlivě," řekl po setkání s obviněnými americký velvyslanec na Haiti Kenneth Merten.
Děti ve věku mezi 2 a 12 lety nyní pobývají v rakouské SOS vesničce v Port-au-Prince.