Ozbrojení příslušníci mírových jednotek OSN hlídkují od víkendu kolem nejnebezpečnější chudinské čtvrti hlavního města Port-au-Prince. Zastavují auta a autobusy a prohledávají je, zda nenajdou ilegální zbraně.
"V ulicích bude mnoho vojáků a mnoho policistů, aby zaručili, že úterní prezidentské volby proběhnou hladce," řekl agentuře Reuters mlvčí mise OSN na Haiti David Wimhurst.
Volby v destabilizované zemi
Ozbrojené střety ve volebních dnech zažila 8,5milionová karibská země v sousedství Kuby už v roce 1987, kdy zločinci zastřelili v metropoli více než 30 lidí, část z nich ve volební místnosti ve škole. Haiťané se bojí, že by se podobný masakr mohl v destabilizované zemi v úterý opakovat.
Vlna násilností zmítá zemí od vzpoury v únoru 2004, kdy emigroval prezident Jean-Bertrand Aristide. Od té doby byly v nejchudší americké zemi zabity stovky lidí. Dva tisíce lidí bylo zadrženo jako rukojmí za výkupné a mírové vojenské jednotky často zasahují proti ozbrojeným gangům z chudinských předměstí.
V posledních dnech však násilí poněkud polevilo a konflikty nebyly hlášeny ani v sobotu, v poslední den volební kampaňe. "Kandidát chudých" René Préval včera nicméně odvolal demonstraci před Národním palácem kvůli obavám z útoků na jeho příznivce.
Infobox
- Slabé haitské policii, která v den voleb bude mít v ulicích 1800 policistů, pomůže 7300 vojáků OSN, kteří do země přijeli po vzpouře před dvěma lety
- Předvolební žebříček vede díky popularitě mezi spoustou chudých lidí bývalý prezident (1995-2000) René Préval, který se kdysi od Aristida distancoval
- Kromě Prévala kandidují také dva lidé z "elitářské" opozice: podnikatel Charles Baker a prezident Leslie Manigat
- Na Haiti se střetávají dvě skupiny: kreolsky mluvící chudí lidé, žijící často ve slumech, a francouzsky mluvící bohatá "elita"
- Padesát procent bohatství v zemi je soustředěno do rukou jednoho procenta lidí
Kandidáti: Přijďte volit!
Šéfové chudinských gangů a nejchudší obyvatelé slumů obviňují podnikatelskou elitu, že se snaží rozpoutat v den voleb násilí a že záměrně umisťuje volební okrsky daleko od jejich čtvrtí.
Prezidentští kandidáti však svorně vyzývají lidi k účasti u voleb, které by mohly Haiti po dvou letech nejistoty přinést opět legitimní vládu. Narozdíl od voleb v roce 2000, které opozice bojkotovala a následně neuznala.
Volby tehdy vyhrál bývalý kněz Aristide, ale opozice proti němu bojovala tak dlouho, až nakonec v letadle ministerstva zahraničí USA uprchl ze země a dnes žije v exilu v Jihoafrické republice.
USA: Aristida na Haiti, Aristida z Haiti
USA paradoxně zasáhly do osudu Haiťanů a Aristida už o deset let dříve: tehdy mu naopak pomohly k moci.
Jean-Bertrand Aristide byl v roce 1990 prvním demokraticky zvoleným prezidentem, ale krátce nato jeho vládu svrhl vojenský puč.
Aristide si tehdy zajistil podporu prezidenta USA Billa Clintona, a Spojené státy vyslaly do karibské země své jednotky a pomohly obnovit jeho vládu.
Haiti je nejchudší zemí na americkém světadíle. Její politický život je zamořen desítky trvající korupcí a politického násilí. Nikdo proto nemůže vyloučit, že se během voleb nestane.
#reklama