Unesený misionář byl propuštěn

ČTK, ven
10. 12. 2005 21:03
Praha - Misionář Roman Musil, který byl unesen na Haiti, byl propuštěn. Je v dobré kondici. Únosci za něj dostali 4000 dolarů.

"Jsem opravdu šťastný, že jsem teď na svobodě," řekl dnes Musil v telefonickém rozhovoru České televizi. Potom, co ho
ozbrojenci přepadli a dopravili do zamřížované místnosti v chudinské čtvrti, se snažili vyjednat výkupné. "Na začátku teda
opravdu mi vyhrožovali, že mi useknou hlavu, jestli prostě nedostanou žádné peníze," uvedl.

První noc prý probděl. Situace se zlepšila, když misionář únoscům řekl, že je kněz a pomáhá nejchudším. "Potom, když měli tu naději, že ty peníze dostanou, vycítil jsem, že mě nezabijí," dodal.  Musilovo propuštění se zasloužil jiný misionář, který také na Haiti pomáhá. Musil, který je z řádu Oblátů Neposkvrněné Panny Marie, je podle Vyhnálka v dobré psychické a fyzické kondici. Na Haiti zůstává.

Ministr Svoboda, který jako první oznámil osvobození misionáře, již dříve řekl, že k záchraně Musilova života pomohl fakt, že je katolický kněz. "Je potvrzeno, že pan Musil je na svobodě. To říkáme s velkou úlevou. Jsme rádi, že se tak stalo. Podle našich informací k tomu došlo včera v noci," uvedl Svoboda. 

Za misionáře dostali únosci tisíce dolarů

Musila, který na ostrově Haiti působí již několik let, unesli ve středu. Únosci požadovali 50 tisíc dolarů. Česká republika nic neplatila, to zajišťoval řád. Vyhnálek uvedl, že třebaže byl zaplacen první požadavek ve výši necelých 4000 dolarů (asi 98.000 korun), Musila odmítli únosci i přes sliby pustit.

Naopak požadovali dalších 50 000 dolarů (zhruba 1,25 milionu korun). Tato částka se už platit nemusela, neboť se o Musilovi
dozvěděl jiný misionář, kněz z řádu pasionistů. "Únosce znal. Když se dozvěděl, že zadržují Romana, vyjednal, aby ho pustili,"
přiblížil Vyhnálek. Musil byl podle něj držen v chudinské čtvrti, které kněz z řádu pasionistů pomáhal mimo jiné s dodávkami vody. 

Musil, který studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, spolupracuje s olomouckou
Agenturou rozvojové a humanitární pomoci. Pravděpodobně ve středu jel spolu s patnáctiletým chlapcem do hlavního města pro balíky, které ze Zábřehu či Olomouce odeslala Charita. Údajně těsně před cílem ale byli uneseni. 

Podle Svobody Haiti není pro turisty bezpečná země, pro dovolenou by si měli vybírat jiné destinace. Nebezpečí tam číhá
na každého člověka bílé pleti - je totiž považován za bohatého. Každý, kdo by chtěl na Haiti jet, by se měl o aktuální situaci informovat na českém velvyslanectví ve Venezuele nebo na českém ministerstvu zahraničí, dodal ministr. .

Foto: multimap.com

Ministerstvo spolupracovalo s haitskými úřady

Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda telefonicky hovořil se svým protějškem na Haiti Hérardem Abrahamem. Ten mu
potvrdil, že mají informace o únosu, situaci sledují a budou jí věnovat maximální pozornost. "Dal jsem mu číslo svého mobilního
telefonu, slíbil mi, že mi okamžitě zavolá, bude-li něco nového," sdělil Svoboda ČTK.

Únosy jsou na Haiti velmi časté, podle agentury Reuters tam bylo od března uneseno přes 1000 lidí. Minulý týden zde únosci zadrželi rozhlasového novináře, amerického misionáře, 11 školáků a kolem 10 dalších lidí. Všichni byli propuštěni po zaplacení výkupného

Podrobnosti o Haiti si můžete přečíst ZDE.

Čeští obláti získali informaci o únosu elektronickou cestou. Haitský představený řádu ihned zahájil vyjednávání s únosci a informoval také Vatikán. #reklama

Únosy jsou na denním pořádku

"Nebude v tom politika, únosy jsou na Haiti běžné. Podle mých informací tam je týdně kvůli výkupnému uneseno pět až šest lidí," řekl Sedloň, který považuje situaci za nadějnou.

Česko na Haiti nemá diplomatické zastoupení. "Máme jen kandidáta na honorárního konzula. Proto se snažíme vyjednat co nejrychleji mezinárodní pomoc," uvedl Svoboda, který na situaci upozornil bezpečnostní orgány státu.

Musil v České republice při svých návštěvách organizoval pomoc pro Haiti mimo jiné v Olomouci či v Zábřehu na Šumpersku. Studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

"Agentura rozvojové a humanitární pomoci spolu s charitami v Zábřehu či v Olomouci vyčkává, jak budou pokračovat vyjednávání s únosci. Uvažujeme například o uspořádání  finanční sbírky, nechceme ale do věci vstupovat moc brzy," řekl Pavel Nováček z Agentury. Musil s touto organizací spolupracoval. 

Před prezidentskými volbami čelí Haiti násilí gangů

Země s osmi miliony obyvatel před chystanými prezidentskými a parlamentními volbami čelí vlně násilí gangů navzdory přítomnosti 7000 příslušníků mírové mise OSN. Ti měli v nejchudším státě na západní polokouli zajistit pořádek po útěku bývalého prezidenta Jeana-Bertranda Aristida do jihoafrického exilu v únoru roku 2004. První kolo prezidentských a parlamentních voleb by se mělo uskutečnit 8. ledna a druhé kolo pak 15. února.

 

Právě se děje

Další zprávy