Port-au-Prince - Šest dní po zemětřesení už Haiťané pohřbili do masových hrobů na 70 tisíc lidí, oznámila v noci na dnešek vláda.
Není jasné, kolik osob ještě zůstává pod troskami zřícených domů. Každopádně jejich naděje na přežití už je nyní minimální.
"Dnes je poslední den, kdy je reálné očekávat, že najdeme živé. Bez vody déle nevydrží," prohlásil v neděli šéf izraelského záchranného týmu Rami Peltz.
Světová zdravotnická organizace (WHO) včera odhadla počet obětí na 50 tisíc, což neodpovídá číslům, které uvádí haitská vláda.
Americký generál Ken Keen, který vede záchranářskou misi vojáků USA, ale varoval, že podle jeho mínění může být obětí až 200 tisíc. "Je před námi ještě mnoho práce," citovala jej agentura AFP.
Haitská vláda a státní správa se v podstatě rozpadly. Podle některých zpráv je prezident René Préval vyčerpaný a na pokraji psychického zhroucení, premiér a někteří další ministři prý několik nocí po zemětřesení přespávali ve svých automobilech.
Kontrolu nad zemí přebírá americká armáda. Řídí provoz na letišti a distribuci humanitární pomoci. Prezident Barack Obama na ostrov poslal tisíce příslušníků námořní pěchoty a také elitní 82. výsadkové divize.
Mluvčí českého kabinetu Roman Prorok dnes oznámil, že vláda se rozhodla uvolnit na pomoc Haiti celkem dvacet milionů korun. K pěti milionům, které už minulý týden uvolnilo ministerstvo zahraničí, přibylo 10 milionů z vládní rezervy a pět milionů z rozpočtu ministerstva obrany.
Podle dnešních zpráv už začíná být pomoc lépe koordinovaná a rychleji se dostává k lidem, kteří zůstali v Port-au-Prince bez přístřeší, jídla a pitné vody.
Mezitím ale mnoho obyvatel metropoli o víkendu opustilo, protože doufají, že v méně postižených oblastech seženou potraviny a najdou místa, kde mohou alespoň provizorně bydlet.
Kolem Port-au-Prince také rostou stanová městečka, do kterých se soustřeďuje humanitární pomoc. Podle generála Keena američtí vojáci o víkendu rozdělili mezi Haiťany denně 130 tisíc porcí jídel a 70 tisíc lahví vody.