Chtělo se konečně dostat do 21. století, hurikán vše smetl. Haitské Jérémie čeká restart

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
12. 10. 2016 13:59
Obyvatelům čtyřicetitisícového Jérémie na západě Haiti se během pár hodin rozplynuly iluze o ekonomickém rozkvětu své domoviny. Hurikán Matthew ho minulý týden takřka srovnal se zemí. Zaostalé přímořské město přitom nedávno konečně začalo hospodářsky růst. Dařilo se zemědělství i byznysu. Místo dalšího boomu ho teď ale čeká dlouhá rekonvalescence.
Město Jérémie po řádění hurikánu Matthew.
Město Jérémie po řádění hurikánu Matthew. | Foto: Reuters

Jérémie – Claudie St. Louisová měla v haitském Jérémie pekařství, kde prodávala místní specialitu – sladký chléb. Obchod kvetl, Claudie měla do budoucna velké plány. Vše ale přišlo vniveč po příchodu hurikánu Matthew, který čtyřicetitisícové město před týdnem téměř srovnal se zemí.

"Ztratila jsem domov, ale musím jít dál. Je to moje živobytí," neztrácí naději Claudie, i když ví, že ji nečeká zrovna lehké období. Tržby rozhodně neporostou jako dosud a plány na rozšíření sortimentu budou muset počkat.

Foto: Reuters

Není jediná, komu se život doslova rozpadl před očima. 

"Místo abychom se pohnuli kupředu, čeká nás restart," přiznala pro The New York Times Marie Roselore Auborgová, ministryně průmyslu a obchodu v regionu Grand Anse, kde zdevastované město Jérémie leží.

Máme štěstí, nikoho jsme neztratili

Z bohaté lesní vegetace zbyly v okolí Jérémie jen třísky. Silnice blokují sutiny, domy se proměnily v hromadu kamení.

Šestatřicetiletý učitel Gary Guerrier přihlížel tomu, když bouře ničila kovovou střechu jeho domu, zatímco on se snažil zachránit sebe, manželku a třítýdenní dítě.

"Stále jsem v šoku, ale máme štěstí, že jsme nikoho neztratili. Pokud ale jde o materiální věci, přišel jsem o všechno," vylíčil smutně.

Foto: Reuters

Stejně jako stovky obydlí hurikán smetl i ambiciózní plány na ekonomický rozkvět města.

"Ta bouře zadupala do země všechny možnosti, které jsme měli, které by vedly k růstu a oživení naší ekonomiky," pokračuje ministryně Auborgová.

Investice jako záchranné lano

V poslední době přitom přímořské město na západě země prosperovalo. Zlepšila se infrastruktura, zemědělství, ekonomika a lidé snili o bohatém turistickém ruchu.

Věčně zaostalé místo konečně začalo růst do podoby města 21. století. Pomáhaly tomu i investice, které sem proudily z metropole Port-au-Prince.

Šéf regionálního parlamentu Monode Joseph se obává, že situace bude nějakou dobu zoufalá. "Bude teď velmi těžké získat finanční příspěvek, jaký potřebujeme."

Proto žádá investory v Port-au-Prince, aby svými penězi nadále podporovali místní zemědělce.

Místní se snaží postavit na nohy bez pomoci ostatních. Už pár dnů po přírodní katastrofě se v ulicích objevili první pouliční prodavači. Nabízeli chléb či cibuli, kterou si obstarali neznámo kde.

Tíživá situace, které Haiti po hurikánu Matthew čelí, připomíná rok 2010, kdy zemi zasáhlo ničivé zemětřesení. Podle OSN dokonce Haiti čeká největší humanitární krize právě od otřesů půdy před šesti lety.

Foto: Reuters

Místo hurikánu teď řádí cholera

Jérémie skolila také cholera, která se po hurikánu začala šířit. Případy onemocnění se objevily například na jihu města, kam nevede žádná silnice, a podle výpovědí se tak lidé museli do nemocnice dostávat pěšky.

Cholera tu v současnosti představuje vůbec jeden z největších problémů. Ze všech haitských regionů má totiž Grand Anse podle studie Světové banky nejmenší přístup k pitné vodě a chybí tu také potřebná hygienická opatření.

Foto: Reuters

Kolik obětí si hurikán na Haiti vyžádal, zatím stále není jasné. Podle oficiálních údajů Úřadu civilní ochrany jde o číslo 372, média s odvoláním na oblastní úřady i vládní zdroje ale informují o nejméně tisícovce mrtvých.

I přesný počet obětí v Jérémie tak stále není zřejmý. Podle údajů vlády zemřelo 191 lidí, místní úřady ale mluví až o 450 obětech. Bouře si vyžádala mrtvé také na Kubě a ve státech na jihovýchodě USA.

 

Právě se děje

Další zprávy