Hurikán Matthew se blíží k Floridě, USA evakuují miliony lidí. Obětí živlu už je nejméně 140

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2016 20:40
V Karibiku řádí hurikán Matthew a vyžádal si už nejméně 140 obětí, z toho naprostou většinu na Haiti. Zasáhl Haiti, Dominikánskou republiku, Kubu a nyní se blíží k jihu USA. Úřady amerického státu Florida nařídily evakuaci 1,5 milionu lidí z pobřežních oblastí. K evakuaci zhruba půl milionu lidí vyzvali v Jižní Karolíně a dalších 50 tisíc v Georgii.
Hurikán Matthew.
Hurikán Matthew. | Foto: Reuters

Nassau – Hurikán Matthew, který několik dnů sužuje karibské ostrovy, zabil již nejméně 140 lidí, z toho naprostou většinu na Haiti. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na haitské úřady. Živel, který je nejsilnějším hurikánem v oblasti za devět let, ve čtvrtek cestou k Floridě zesílil ze třetí kategorie na čtvrtou. Americké státy vyhlašují stav ohrožení a úřady již doporučily či nařídily evakuaci zhruba dvou milionů lidí z pobřežních oblastí.

Pro Floridu vyhlásil stav nouze i prezident Barack Obama, což umožňuje rychlejší pomoc z federálních amerických zdrojů.

Hurikán během čtvrtka přešel přes Bahamy a vítr, který ho provázel, měl rychlost přes 200 kilometrů v hodině. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ovšem v posledních hodinách dosáhl vítr až rychlosti přes 220 kilometrů v hodině, což Matthewa posunulo ze třetí do čtvrté kategorie na pětistupňové škále síly hurikánů. Nyní míří nebezpečný živel k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států a nad Floridu by měl dorazit v noci na pátek místního času (v pátek ráno SELČ).

"Každý v našem státě se musí připravit na přímý úder," varoval na dnešní tiskové konferenci guvernér Floridy Rick Scott. Dodal, že pokud hurikán udeří na Floridu přímo, může mít katastrofální následky. Floridské úřady proto doporučily evakuaci 1,5 milionu lidí z pobřežních oblastí.

S podobnými opatřeními přišel i guvernér sousední Georgie Nathan Deal, který dnes nařílil opustit domovy 500 000 lidí žijících u atlantického pobřeží.

Celkem je v ohrožení až 12 milionů lidí. Státy Florida, Georgia a Severní a Jižní Karolína již vyhlásily stav nouze, který umožňuje jejich guvernérům povolat na pomoc armádu. Na Floridě pomáhá s evakuací na 2500 členů Národní gardy. Kvůli evakuaci statisíců obyvatel se dnes na silnicích v těchto čtyřech státech tvořily dlouhé kolony a benzínovým stanicím a obchodům s potravinami došly zásoby.

Hurikán Matthew při své cestě Karibikem zatím nejhůře zasáhl Haiti, kde většinu ze 136 obětí zabily padající stromy a rozvodněné řeky. V sousední Dominikánské republice hurikán připravil o život čtyři lidi.

Matthew je nejsilnějším hurikánem v Karibiku od roku 2007, kdy oblast postihl hurikán Felix. Ten udeřil začátkem září na karibských ostrovech a ve střední Americe a vyžádal si na 130 obětí. Nejsilnější vítr během něho dosáhl až 280 kilometrů v hodině, což zařadilo hurikán Felix do nejvyšší kategorie pět (tam patří hurikány, při nichž síla větru přesáhne 250 kilometrů v hodině).

Na hurikán dnes zesílila i tropická bouře Nicole, která se nachází několik stovek kilometrů jižně od Bermud a pohybuje se severozápadním směrem rychlostí deseti kilometrů za hodinu. K americkému pobřeží by se podle NHC přiblížit neměla.

 

Právě se děje

Další zprávy