Hackeři mohou vyvolat chaos kolem amerických voleb, stačí zpochybnit výsledky v jediném okrsku

Kirill Ščeblykin
8. 11. 2016 17:00
Rozsáhlý kybernetický útok na americký volební systém není pravděpodobný, hlasování je i přesto zranitelné. Ke zpochybnění voleb totiž stačí útok na jediný okrsek. Spíš než zfalšování voleb hrozí, že nastane chaos kvůli dezinformacím.
Donald Trump tvrdí, že volby budou zmanipulované v jeho neprospěch. Ilustrační foto.
Donald Trump tvrdí, že volby budou zmanipulované v jeho neprospěch. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington Američané se obávají hackerského útoku na prezidentské volby. Přestože se většina expertů shoduje, že je takřka nemožné zfalšovat jejich výsledky nebo zabránit jejich konání, pořád existuje riziko, že bude konání voleb provázet chaos.

Místní úřady jsou v pohotovosti od jarního útoku na voličské seznamy ve státech Arizona a Illinois, stejně jako kvůli únikům e-mailů z Národního demokratického výboru (DNC).

Podle amerických bezpečnostních úřadů stojí za útoky Rusko, které se podle nich snaží oslabit místní demokratické instituce. V USA tak probíhá diskuse o možných slabinách domácího volebního systému.

Debatu podpořila i prohlášení republikánského kandidáta Donalda Trumpa, že letošní prezidentské volby budou zmanipulované v jeho neprospěch. Většina odborníků zpochybňuje nejen jeho tvrzení, ale taky samotnou proveditelnost takového podvodu.

Volební systém USA je totiž silně decentralizovaný. Každý stát si volí metodu a technologii, kterými pak hlasuje. 

V osmnácti státech se například volí pomocí klasických volebních lístků a volební terminály se vůbec nevyužívají. V Coloradu, Oregonu a Washingtonu pak voliči odevzdávají hlasy poštou. Tato různorodost prakticky vylučuje možnost rozsáhlého utajeného volebního podvodu.

Ideálním cílem jsou hlasovací terminály

I přesto prostor pro omezenou manipulaci existuje. Prvním slabým místem jsou hlasovací terminály, které se používají v některých obvodech. Tyto přístroje představují ideální cíl, protože jsou většinou zastaralé a velmi poruchové. Počítačoví experti v USA už dlouhou dobu poukazují na snadnost, se kterou se na ně dá nainstalovat software, který by umožnil manipulaci hlasování.

Podle odhadů navíc tento rok odevzdají voliči až pětinu hlasů skrze přístroje, které nevystavují žádné potvrzení jako pojistku proti možnému útoku.

Scénář, kterým by útočníci mohli vyřadit tyto přístroje napříč Spojenými státy či v nich změnit výsledek hlasování, však silně komplikuje fakt, že drtivá většina z nich není až na výjimky připojena k internetu nebo k žádné jiné síti. Útok na tyto přístroje by tedy vyžadoval fyzickou přítomnost hackerů ve volebních okrscích a těžko by unikl pozornosti.

Úřady by v takovém případě nejspíše postupovaly stejně jako při celkem častých poruchách terminálů a nasadily by na zasažených okrscích hlasovací lístky.

I malý cílený útok ale může způsobit problémy. "Řekněme, že pokud nějaký stát bude chtít volby zpochybnit a způsobit mnoho dalších problémů, tak k tomu nepotřebuje zpochybnit všechny volební terminály, stačí pouze jeden," uvedl pro stanici NPR Jason Hong, profesor IT a odborník na kyberbezpečnost na Carnegie Mellon University.

Útočit lze i skrze sociální média

Ke zpochybnění voleb navíc není třeba útočit na volební proces jako takový. Stačí napadnout média a další kanály, kterými se k veřejnosti o průběhu voleb dostávají zprávy. Nebo šířit dezinformace. "Jakékoli nepravdivé zprávy, jako například že jsou v některém volebním obvodu dlouhé fronty nebo že došlo k volebnímu podvodu, mohou u voličů vést ke změně chování,” dodává Hong.

Na začátku listopadu se přitom na Twitteru šířily výzvy stoupencům Hillary Clintonové, které se tvářily jako materiály její kampaně a vyzývaly k "vyhnutí se frontám a volbě pomocí SMS".

Volba pomocí textové zprávy samozřejmě není v žádném státě USA možná a hlasy těch, kteří by možnost "hlasovat přes SMS" využili, by nemohly být započítány.

Podle technologického serveru The Verge je největším rizikem amerických prezidentských voleb útok na ohlašování výsledků. Pokud by se například hackerům podařilo napadnout systémy agentury AP, která výsledky tradičně vyhlašuje, mohlo by to vyvolat chaos a ohrozit důvěru veřejnosti.

Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů. | Video: Martin Veselovský, Pavel Tomášek

 

 

Právě se děje

Další zprávy