Na Kossuthově náměstí před budovou parlamentu rostl počet demonstrujících velmi rychle, nejdříve jich bylo okolo šesti pak patnácti tisíc, v podvečer 50 až 80 tisíc.
Po projevu vůdce opozice Viktora Orbána se však lidé začali masivně rozcházet a na náměstí před neogotickou budovou parlamentu zůstalo už jen pár tisíc lidí.
Policie je přesto připravena na případný útok demonstrantů, nachystána jsou i vodní děla. Do vody, kterou chtějí policisté použít proti případným výtržníkům přimíchali speciálni barvivo, kterým výtržníky označí a snadněji identifikují.
"Bude to těžké a možná to bude dlouho trvat, ale musíme vydržet," prohlásil Orbán a vyzval své stoupence, aby před parlament přišli také o víkendu.
V důvěru parlamentu premiér věřil
Gyurcsányova vláda dnes podle očekávání vyhrála hlasování o důvěře v parlamentu. Kabinet podpořilo 207 poslanců, tedy více než potřebných 193 hlasů.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Maďaři ztrestali premiéra, žádá o důvěru
- Násilí pomohlo maďarskému premiérovi
- Policie použila v Budapešti slzný plyn
- V Maďarsku hoří. V Česku by mohlo také
Gyurcsányovi socialisté a jejich spojenci z řad Svobodných demokratů disponují celkem 210 z 386 křesel ve sněmovně.Muž, který připustil, že před parlamentními volbami lhal o současném stavu maďarské ekonomiky, si byl svým úspěchem jistý.
A čím Gyurcsány v parlamentu zaujal?
Podle levicového listu Népszabadság vyjádřil lítost nad tím, že před dubnovými volbami nepožádal voliče o pochopení pro zvýšení daní a krácení dotací.
Cílem těchto opatření bylo snížit deficit státního rozpočtu, který je největší ze všech zemí Evropské unie.
"Musíme se držet tohoto programu. Potřebujeme rozpočtovou rovnováhu, reformy a rozvoj pro tuto zemi," řekl Gyurcsány během dnešní parlamentní debaty.
Protestovat se bude nejen v Budapešti
"Gyurcsány musí odstoupit. Hlasování v parlamentu byla fraška. Každému to bylo předem jasné," komentoval výsledek hlasování poslanců bezprostředně po jeho skončení asi pětadvacetiletý Richard Funk.
Největší opoziční strana Svaz mladých demokratů-Maďarský občanský svaz svolala před budovou parlamentu demonstraci proti Gyurcsányovi. "Apeluji na parlament, aby nedal na hrozby a vydírání opozice," vyzval poslance premiér.
Dnešní debata se podle něj týká něčeho většího než jen osoby, programu nebo lži. "Jde o to, zda dopustíme, aby menšina v parlamentu zaútočila na ústavní pořádek," prohlásil.
K dnešnímu hlasování o důvěře Gyurcsány přistoupil poté, co jeho socialisté utržili v nedělních místních volbách drtivou porážku.
Volby byly považovány za jakési referendum o podpoře předsedy vlády po skandálu se zveřejněním nahrávky projevu, při němž před svými stranickými kolegy přiznal, že před dubnovými volbami lhal o skutečném stavu ekonomiky země.
Dnešní hlasování a další vývoj situace budou bedlivě sledovat ekonomičtí analytikové. Obávají se, že v případě Gyurcsányova odchodu přijdou jeho ekonomické plány vniveč.