Guvernérka Kanady ochutnala ze solidarity tulení srdce

Naďa Straková
27. 5. 2009 13:35
V EU chápou její gesto jako vyjádření podpory Inuitům proti evropské regulaci
Místodržící královny Alžběty v Kanadě Michaëlle Jeanová
Místodržící královny Alžběty v Kanadě Michaëlle Jeanová | Foto: Naďa Straková

Ottawa - Syrové tulení srdce je prý velmi lahodné. Alespoň to tvrdí generální guvernérka Kanady Michaëlle Jeanová, která si vlastnoručně uříznutý plátek dopřála během svého turné po severokanadských komunitách domorodých Inuitů.

Jeanová dokonce osobně u "porážky" asistovala. Tuleně údajně podle britské stanice BBC sama rozřízla.

Evropská unie (EU) si její počin vykládá jako gesto solidarity vůči komunitám Inuitů, kteří jsou na lovu tuleňů existenčně závislí. Evropský parlament v dubnu odsouhlasil zákaz obchodování s tuleními výrobky v rámci EU.

"Je to příliš bizarní na to, aby to byla pravda," cituje BBC mluvčí EU.

Místodržící britské královny Alžběty však tuto domněnku nepotvrdila. "Přeberte si to, jak chcete," řekla neurčitě později na otázku, zda je to signál vyslaný směrem k EU.

Nehumánní zabíjení vs. uznání kultury

Ačkoli je zákaz EU namířen zejména proti kanadským komerčním lovcům tuleňů, ne přímo proti Inuitům, kanadské úřady se obávají, že bude mít negativní dopad i na tyto domorodé obyvatele.

Lovem tuleňů se v této severoamerické zemi živí šest tisíc rybářů a kanadská vláda povolila na tento rok zabití až 300 tisíc tvorů. Rybáři však tvrdí, že v důsledku poklesu cen se letos uloví pouhých 65 tisíc.

Kulinářské dobrodružství Michaëlle Jeanové se v Evropě setkalo s kritikou aktivistů, kteří brojí proti nehumánnímu zabíjení tuleňů.

Naproti tomu iunitská komunita Tapiriit Kanatami podle kanadského mediálního portálu Canwest své guvernérce tleská.

"Lov a konzumace tuleního masa není politický čin a není to ani 'bizarní', jak to nazvali evropští lobbyisté," řekla Mary Simonová z Tapiriit Kanatami serveru Canwest.

"Pro nás je to uznání naší kultury a závislosti na divočině, která je hlavním zdrojem obživy našich (inuitských) komunit," vysvětlila Simonová.

Zákaz obchodu s tuleními výrobky v členských zemích EU musí ještě odsouhlasit Rada ministrů. S největší pravděpodobností ale vejde v platnost před další loveckou sezónou v roce 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy