Masakr tuleňů v Kanadě začal i letos

ČTK Michal Štůsek ČTK, Michal Štůsek
26. 3. 2009 17:00
Toronto (Kanada) - I přes protesty ochránců zvířat a vlnu nevole v zahraničí začala v Kanadě sezona lovu tuleňů.
Masakr tuleňů v Kanadě pokračuje i letos
Masakr tuleňů v Kanadě pokračuje i letos | Foto: Report

Lovci mají letos povoleno zabít 280.000 tuleňů, loni to bylo o 5000 méně. Z ulovených tuleňů se zpracovává pouze kůže a tuk.

Výběr jejich obětí se přitom zužuje na mláďata starší 2 týdnů, která mají kůži nejkvalitnější. Jelikož v této době začínají ztrácet svoji bílou kožešinu.

Vláda proti ochráncům zvířat

Mluvčí kanadského ministerstva rybolovu a oceánů řekl, že do ledových vod Zálivu svatého Vavřince za lovem tuleňů vyjelo asi 20 lodí.

Ochránci zvířat tvrdí, že lov tuleňů je nehumánní a dá se jen obtížně kontrolovat. Ohrožuje podle nich populaci tuleňů a lovcům samotným nepřináší velké zisky.

Kanadské úřady naopak říkají, že je pod dobrým dohledem, vůči zvířatům citlivý, a že pro rodiny rybářů, zasažené úbytkem tresek, představuje dodatečný příjem.

Podle informací organizace Svoboda zvířat povolila Kanada v posledních čtyřech letech zabití více než milionu tuleňů. Vědci pracující pro kanadskou vládu tvrdí, že letošní kvóta 280 000 tuleňů nerespektuje současný plán managementu lovu a očekává se, že populaci tuleňů sníží až o 30 %.

Kanadské ministerstvo rybolovu počet tuleňů grónských odhaduje na 5,6 milionu. Podle vlády v 70. letech populace těchto savců čítala asi 1,8 milionu kusů.

Dobrovolné role  kontrolora letošní lovecké sezony se ujal tým pozorovatelů z organizace za ochranu práv zvířat IFAW (International Fund for Animal Welfare).

Rozhodne Europarlament

Začátek lovné sezony přišel tři týdny poté, co jeden z výborů Evropského parlamentu schválil zákaz dovozu výrobků z tuleňů do evropské sedmadvacítky.

Výjimka připadá kanadským domorodým Inuitům, kteří by s nimi mohli obchodovat za kulturními, vzdělávacími nebo obřadními účely. Zákazu musí ještě dát zelenou celý Evropský parlament a jednotlivé státy EU.

Lovci tuleňů prodávají jejich kožešiny výrobcům oděvů zejména v Norsku, Rusku a Číně, využívá se také tuk těchto zvířat.

Nesouhlasíte s lovem tuleňů? Pomoci můžete zde.


 

Právě se děje

Další zprávy