Guvernér Portorika ustoupil obřím demonstracím. Oznámil, že rezignuje

ČTK ČTK
25. 7. 2019 7:01
Portorický guvernér Ricardo Rosselló oznámil, že rezignuje. Vyhověl tak přání demonstrantů, kteří v uplynulých dvou týdnech jeho odchod z funkce požadovali, informovala agentura AP. Rosselló čelí dlouhodobě kritice kvůli všudypřítomné korupci a pomalému odstraňování následků hurikánu Maria z roku 2017, nově čelil protestům za to, že s členy kabinetu nadával ženám, opozici, sexuálním menšinám i Washingtonu.
Protesty v Portoriku
Protesty v Portoriku | Foto: Reuters

Funkce se 40letý Rosselló hodlá vzdát k 2. srpnu. Podle agentury AP je prvním guvernérem v moderních dějinách tohoto nezačleněného území Spojených států, který se vzdal úřadu. Rossellóa by měla na začátku srpna ve funkci nahradit dosavadní ministryně spravedlnosti Wanda Vázquezová Garcedová.

V pondělí proti Rossellóovi demonstrovalo v ulicích portorické metropole San Juan až půl milionu lidí. Týž den ho kritizoval i americký prezident Donald Trump, který vedení Portorika označil za "hrubě nekompetentní" a "zkorumpované", samotného Rossellóa za hrozného guvernéra.

Hněv obyvatel Portorika vyvolala uniklá konverzace guvernéra a jeho spolupracovníků, ve které urážel ženy, opozici, sexuální menšiny, ale i oběti hurikánu Maria z roku 2017. Například na adresu starostky San Juanu Carmen Yulínové Rosselló uvedl, že by ji nechal zastřelit. Se svými kolegy se mimo jiné posmíval homosexualitě portorického zpěváka Rickyho Martina a newyorskou političku portorického původu Melissu Markovou-Viveritoovou označil za šlapku.

Na demonstrace proti guvernérovi ale obyvatele ostrovní země, která se chce stát plnohodnotným státem USA, přivedla i nespokojenost s všudypřítomnou korupcí a špatnou hospodářskou situací. Předloni předlužené Portoriko vyhlásilo platební neschopnost a požádalo o ochranu před věřiteli.

 

Právě se děje

Další zprávy