Berlín - Švýcarské Muzeum výtvarného umění v Bernu přijme rozsáhlou sbírku, kterou mu odkázal německý sběratel moderního umění Cornelius Gurlitt.
V Berlíně to v pondělí oznámil ředitel muzea Christoph Schäublin.
U některých děl ve sbírce není jasné, zda je nacisté neukradli původním židovským vlastníkům. Pokud se taková skutečnost potvrdí, muzeum díla původním vlastníkům vrátí.
Dohoda s německou vládou
Schäublin na tiskové konferenci zdůraznil, že muzeum se cítí být vázáno dohodou o prověření původu děl ze sbírky, kterou Gurlitt uzavřel s německou vládou.
Podle ředitele muzeum vrátí dědicům původních majitelů všechna díla, u nichž se prokáže, že je nacisté ukradli. Schäublin podotkl, že prověřování a vracení děl je důležité i pro udržení dobrého jména muzea.
"Všechna díla ze závěti, u nichž se prokáže, že byla nacisty ukradena původním vlastníkům, nebo ta, u nichž to bude velmi pravděpodobné, budou bez dalších 'když' nebo 'ale' vrácena oprávněným žadatelům," potvrdila pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová. Podle ní panuje takové podezření u zhruba 240 děl z Gurlittovy sbírky.
Pátrání po původu děl financuje vláda
O vrácení uměleckých děl mohou dědicové původních majitelů žádat německou vládu. Pokud prokážou, že mají na díla skutečně nárok, kabinet nařídí muzeu v Bernu, aby konkrétní díla vydalo.
Německá vláda také bude nadále financovat zkoumání původu děl z Gurlittovy sbírky. Všechna díla, u nichž bude závažné podezření, že je nacisté ukradli židovským majitelům, se podle Grüttersové objeví v internetové databance www.lostart.de, aby je dědicové původních vlastníků mohli snadno dohledat.
Objevení Gurlittovy sbírky před rokem překvapilo celý svět. Ačkoli německé úřady obrazy a další díla ve sběratelově mnichovském bytě zabavily už v roce 2012, veřejnost o tom informovaly až mnohem později. Letos se navíc našly další dvě stovky děl uskladněných v Gurlittově nemovitosti v Salcburku.
Sbírka v hodnotě jedné miliardy eur
Sbírka v odhadované hodnotě až jedné miliardy eur (27,5 miliardy korun) obsahuje téměř dva tisíce položek a jsou v ní zastoupena i velmi slavná jména - mimo jiné Eugene Delacroix, August Rodin, Edouard Manet, Henri Matisse, Marc Chagall či Pablo Picasso.
Jedenaosmdesátiletý Cornelius Gurlitt, syn obchodníka s uměním Hildebranda Gurlitta, letos v květnu zemřel. Stalo se tak necelý měsíc poté, co státní zastupitelství v Augsburgu rozhodlo o vrácení jeho sporné kolekce. Gurlitt v závěti sbírku odkázal soukromé nadaci Muzea výtvarného umění v Bernu. Muzeum dostalo šest měsíců na rozhodnutí, zda díla přijme.