Ženeva - Výbor OSN pro lidská práva v Ženevě nešetří kritikou na adresu Spojených států amerických. USA se podle něj dopouštějí celé řady porušování lidských práv.
Sbor osmnácti expertů na začátek dvoudenního prozkoumávání zdůraznil zejména zadržování vězňů v Guantánamu bez vznesení obvinění, útoky dronů, vyslýchání vězňů za dob George W. Bushe, sledování NSA či trest smrti, dosud praktikovaný v některých státech unie.
Mezi další problematické body zařadil i násilnosti za použití zbraní a v některých oblastech dosud přetrvávající rasovou nerovnost.
Závěry bez trestu
Závěry výboru nicméně pro USA fakticky nic neznamenají, jelikož jde o čistě dobrovolné přezkoumání. Washingtonu tak nehrozí žádné postihy, a to ani v případě, že se zjištění rozhodne nebrat v potaz.
Samotná doporučení experti OSN představí v příštích týdnech v závěrečné zprávě.
Server The Guardian ale upozorňuje, že Američané jsou na tvrzení, že právě oni nedokáží dostát závazkům ohledně lidských práv, velmi citliví.
Čtvrteční, pro mnohé Američany zřejmě "zostuzující", poznámky byly tedy pro početnou americkou delegaci v Ženevě patrně velice nepříjemné.
Proti závěrům výboru se ohradila i samotná šéfka - podle zahraničních serverů "grilované" - delegace Mary McLeodová.
"I když samozřejmě nejsme dokonalí, naše síť federálních, státních a místních institucí zajišťuje kontrolu vlády," uvedla s tím, že USA "neustále usilují o zlepšení".
Prezident se podle ní snaží počet vězňů v nechvalně známé věznici snižovat a NSA podléhá dohledu. Útoky dronů pak označila za "v souladu s mezinárodním právem".
Úkolem výboru je prosazovat závazky dojednané v rámci Mezinárodního paktu o občanských a politických právech. Ten Washington ratifikoval v roce 1992.
Kontroverzní boj s terorismem
Výbor poukázal na způsob, jakým Washington bojuje s terorismem. Právě v tomto ohledu zkritizoval využívání dronů (bezpilotních letadel) k zabíjení lidí podezřelých ze spolupráce s al-Káidou.
S bojem proti terorismu souvisí i převážení vězňů do zemí, kde je čeká mučení, například do Alžírska, doplnil server.
„Tento svět není bezpečným místem,“ uvedl jeden z expertů Walter Kälin. „Nestane se ještě více nebezpečným, pokud některý stát bude ochoten tvrdit, že mu mezinárodní právo nebrání porušovat lidská práva v zahraničí?“
V souvislosti s kauzou Edwarda Snowdena u expertů budí rozpaky zejména práce NSA a její sledování digitální komunikace.
Ohledně trestu smrti ho pak zaráží zejména počet nespravedlivě odsouzených lidí. „Sto čtyřicet čtyři případů lidí nespravedlivě odsouzených k smrti je ohromující číslo.“ Tolik jich podle něj bylo očištěno od roku 1973.
V rasové otázce výbor zaujal například fakt, že mnoho černochů slouží delší tresty než běloši.