Gruzínský parlament přehlasoval prezidentské veto. Kritizovaný zákon vyvolal protesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2024 9:28
Gruzínský parlament ve středu přehlasoval veto sporného zákona o zahraničním vlivu. Informovaly o tom zahraničí agentury. Prezidentka Salome Zurabišviliová normu, která v kavkazské zemi vyvolala rozsáhlé protesty, vetovala v polovině května. Evropská unie a Spojené státy rozhodnutí gruzínského parlamentu odsoudily.
Demonstranti na protestním shromáždění poté, co gruzínský parlament přehlasoval prezidentské veto zákona, Tbilisi, Gruzie, 28. května 2024.
Demonstranti na protestním shromáždění poté, co gruzínský parlament přehlasoval prezidentské veto zákona, Tbilisi, Gruzie, 28. května 2024. | Foto: Reuters

Zurabišviliová má nyní pět dní na to, aby zákon potvrdila, napsala agentura AP. Pokud tak neučiní, podepíše jej předseda parlamentu.

Parlament, ve kterém má nadpoloviční většinu vládnoucí strana a navrhovatel zákona Gruzínský sen, prezidentské veto zamítl hlasy 66 poslanců, potřeba bylo nejméně 50. Poslanci následně podle ruské agentury TASS hlasovali o zákoně v původním znění, což podpořilo 84 poslanců z potřebných 76. Proti byli čtyři členové parlamentu z celkových 150. Zasedání parlamentu se podle AP neobešlo bez sporů, jeden z poslanců Gruzínského snu polil čelného představitele opozice vodou.

Vládou prosazovaný zákon ukládá zpravodajským médiím a nevládním organizacím povinnost registrovat se jako "organizace nesoucí zájmy cizí moci", pokud získávají více než 20 procent rozpočtu ze zahraničí.

Prezidentka Zurabišviliová a další kritici se obávají, že zákon omezí svobodu slova a tisku, rovněž v něm vidí překážku na cestě do Evropské unie.

Evropská unie a Spojené státy rozhodnutí gruzínského parlamentu odsoudily. Norma je v rozporu se základními zásadami a hodnotami EU a negativně se projeví na proevropských ambicích kavkazské země, uvedl v prohlášení šéf unijní diplomacie Josep Borrell. 

"Přijetí zákona vede k tomu, že Gruzie ustoupí nejméně od tří z devíti kroků stanovených v doporučení Evropské komise pro získání statusu kandidátské země a bude mít negativní dopad na její cestu do EU," stojí dále v prohlášení. Unijní diplomacie v něm rovněž vyzvala, aby se gruzínské úřady vrátily na svou cestu k Evropské unii.

Podle amerického ministerstva zahraničí se Gruzie tímto krokem vzdaluje evropské integraci.

Video: Protesty v Gruzii proti kritizovanému zákonu (3. 5. 2024)

Plyn i vodní děla. Policie v Gruzii zatkla během protestů 63 lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy