Tbilisi (od našeho zpravodaje) - Gruzínský prezident Michail Saakašvili utrpěl v parlamentních volbách porážku. Po hodinách odmítavého postoje ji v úterý odpoledne uznal a oznámil odchod do opozice.
Jeho Sjednocené národní hnutí mělo po sečtení sedmdesáti procent odevzdaných hlasovacích lístků 41 procenta, Gruzínský sen 54 procenta hlasů.
Výsledky sice ještě nejsou konečné, v centru Tbilisi na náměstí Svobody ale už v noci oslavovaly tisíce lidí. Město křižovaly automobily a motocykly se stranickými vlajkami, vlajícími za ohlušujícího houkání klaksonů.
Saakašvili v první reakci odmítl přiznat porážku a naopak řekl, že hnutí má více mandátů v obvodech, kde se volilo většinovým způsobem. V úterý dopoledne už ale uznal vítězství soupeře a oznámil, že jeho strana odchází do opozice.
V sídle Sjednoceného národního hnutí, kde panoval několik dní čilý ruch, je nyní zavřená brána.
Gruzínský volební mechanismus je složitou kombinací poměrného a většinového systému, takže výsledný poměr parlamentních křesel může být vyrovnaný. Ze 150 poslanců je voleno 77 poměrným systémem a 73 většinovým v jednomandátových obvodech.
Opoziční partaj slaví už od pondělního večera. "Zvítězili jsme. Gruzínský lid zvítězil," řekl lídr Bidzina Ivanišvili.
Nyní to tedy vypadá, že obavy z povolebního násilí se nenaplní a vše se odehraje v klidu.
Fronty před volebními místnostmi
Gruzie je silně polarizovaná na stoupence prezidenta Saakašviliho a na příznivce opozice, kterou vede Bidzina Ivanišvili. Hodně tomu napomohla i ostrá předvolební rétorika obou předáků.
Hlasovat přišlo šedesát procent ze 3,6 milionu voličů. Reportér Aktuálně.cz navštívil volební místnost ve městě Boržomi v centrální Gruzii. Jsou to jakési gruzínské Karlovy Vary. Místo, kde jsou léčivé prameny a velká sanatoria, i když ta v posledních letech zejí prázdnotou.
Volební místnosti byly neustále plné, lidé museli čekat ve frontách za dveřmi na chodbách.
Opozice obviňovala Michaila Saakašviliho z nesplnění slibů o zlepšení ekonomiky a z autoritářského stylu vládnutí. Aktivisté Gruzínského snu tvrdí, že jsou zastrašováni výhružnými telefonáty, a další lidé byli vyzýváni, aby hlasovali pro vládní Národní demokratické hnutí, jinak jim hrozí vyhazov z práce.
Nejotřesnějším případem, patrně svázaným s politikou, je nedělní únos devítiměsíční holčičky koordinátora Gruzínského snu ve městě Gurčani na východě země.
Dítě rodičům někdo odnesl oknem z pokoje, pak ji našli v jámě, kam se dává víno před zpracováním. V nemocnici ji už nezachránili, zemřela.
Saakašviliho straně ublížil také skandál se zveřejněným videozáznamem, na kterém dozorci ve věznici surově bijí a znásilňují trestance.
"Pokud volby proběhnou normálně bez falšování, očekávám, že Sjednocené národní hnutí prohraje. Ale otázka je, zda skutečně hlasování nebude nijak zmanipulované," řekl Aktuálně.cz analytik Arčil Gegešidze z Gruzínského ústavu mezinárodních a strategických studií.
Opoziční koalici dal dohromady šestapadesátiletý Bidzina Ivanišvili. Muž, jehož jmění přesahuje šest miliard dolarů, které vydělal hlavně podnikáním v Rusku. V Gruzii dával peníze na charitu a na různé projekty, například opravy historických budov.
Saakašvili ho právě proto označuje za ruského trojského koně. Ivanišvili to odmítá s tím, že chce jen zlepšit vztahy s Ruskem pro dobro Gruzie, ale jinak je pro nastoupenou cestu do Evropské unie a NATO.
Gruzínům slíbil, že když ho zvolí premiérem, sníží nezaměstnanost, zvýší penze, přitáhne zahraniční investice a urychlí ekonomický růst.
Volby v Gruzii jsou důležité svým mezinárodním přesahem, protože kavkazská země je zdrojem napětí mezi Ruskem a Západem. Uchází se o členství v Evropské unii a NATO, což Moskva sleduje s velkou nevolí.
Ve válce o Jižní Osetii v roce 2008 zahynulo přes 800 lidí a ruská armáda se během své protiofenzívy zastavila jen několik desítek kilometrů od Tbilisi.
Územím Gruzie také prochází ropovod Baku-Ceyhan, kterým proudí ázerbájdžánská ropa z Kaspického moře na pobřeží Středozemního moře směrem do Evropy, aniž by se na tom podílelo Rusko.
Saakašvilimu vyprší prezidentský mandát příští rok, podle ústavy už nesmí potřetí kandidovat. Jeho strana dosud měla v parlamentu 119 ze 150 křesel, porážka tak znamená velký pád. Prezident vládne Gruzii od takzvané revoluce růží v roce 2003.