Gruzie slavila výročí "růžové revoluce"

rst, ČTK
23. 11. 2005 18:54
Tbilisi - Tisíce Gruzínců si ve středu v ulicích metropole Tbilisi připomněly druhé výročí takzvané růžové revoluce.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili během projevu k druhému výročí tzv. růžové revoluce.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili během projevu k druhému výročí tzv. růžové revoluce. | Foto: Reuters

Ta vedla k odchodu prezidenta Eduarda Ševardnadzeho a do čela státu vynesla teprve osmatřicetiletého prozápadního reformistu Michaila Saakašviliho.

Ministr zahraničí Gela Bežuašvili dnes podle agentury AFP vyzval Západ, aby podpořil "křehkou" gruzínskou demokracii.

Růže, pomeranče, tulipány

První z takzvaných "barevných" revolucí v bývalých sovětských zemích odstartovaly protesty vyvolané zmanipulovanými parlamentními volbami. Poté, co demonstranti vnikli i do parlamentu, byl Ševardnadze nucen utéct a vzápětí rezignoval.

Podobné protesty vedly ke změně režimu i na Ukrajině ("oranžová revoluce") a v Kyrgyzstánu ("tulipánová revoluce"). Neúspěšné byly naopak snahy uskutečnit podobné "revoluce" v Uzbekistánu a Ázerbájdžánu.

Problémy? Hlavně korupce

Chudá Gruzie se nyní potýká především s korupcí a zhoršující se infrastrukturou. Mnoho obyvatel je zklamáno skutečností, že situace se lepší jen pomalu.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International dnes uvedla, že problémem zůstává i mučení nebo špatné zacházení s vězni v policejní vazbě.

Taneční vystoupení během středečních oslav druhého výročí tzv. růžové revoluce v Tbilisi.
Taneční vystoupení během středečních oslav druhého výročí tzv. růžové revoluce v Tbilisi. | Foto: Reuters

Saakašvili během dvou let u moci posílil vztahy své země se Západem a pokouší se vymanit Gruzii z ruského vlivu. Z Gruzie mají například do roku 2008 odejít všichni ruští vojáci, kteří zde mají dvě základny ještě ze sovětských dob.

V Tbilisi slavil i Juščenko

Dnešních oslav na náměstí Svobody v Tbilisi se zúčastnil i ukrajinský prezident Viktor Juščenko, jehož země si připomněla roční výročí takzvané "oranžové revoluce" v úterý.

Juščenko a Saakašvili často prohlašují, že jejich země jsou si v lecčems podobné. Hlavní je, že obě nastoupily složitý proces, vytvořit funkční demokracii tam, kde historicky nikdy žádná neexistovala.

Oslav se kromě Juščenka zúčastnili například prezident Estonska Arnold Rüütel nebo Rumunska Traian Basescu.

Opozice: Země je na mrtvém bodě

Dvouletého výročí "růžové revoluce" využila i gruzínská opozice. Asi 3000 stoupenců opozičních stran se sešlo na své vlastní demonstraci.

"Požadujeme rezignaci Saakašviliho a nové prezidentské i parlamentní volby," řekl představitel jednoho z opozičních hnutí. Současná vláda podle něj dovedla zemi do "mrtvého bodu" a jde jí jen o vlastní slávu.

 

Právě se děje

Další zprávy