Gruzie slavila výročí "růžové revoluce"

rst, ČTK
23. 11. 2005 18:54
Tbilisi - Tisíce Gruzínců si ve středu v ulicích metropole Tbilisi připomněly druhé výročí takzvané růžové revoluce.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili během projevu k druhému výročí tzv. růžové revoluce.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili během projevu k druhému výročí tzv. růžové revoluce. | Foto: Reuters

Ta vedla k odchodu prezidenta Eduarda Ševardnadzeho a do čela státu vynesla teprve osmatřicetiletého prozápadního reformistu Michaila Saakašviliho.

Ministr zahraničí Gela Bežuašvili dnes podle agentury AFP vyzval Západ, aby podpořil "křehkou" gruzínskou demokracii.

Růže, pomeranče, tulipány

První z takzvaných "barevných" revolucí v bývalých sovětských zemích odstartovaly protesty vyvolané zmanipulovanými parlamentními volbami. Poté, co demonstranti vnikli i do parlamentu, byl Ševardnadze nucen utéct a vzápětí rezignoval.

Podobné protesty vedly ke změně režimu i na Ukrajině ("oranžová revoluce") a v Kyrgyzstánu ("tulipánová revoluce"). Neúspěšné byly naopak snahy uskutečnit podobné "revoluce" v Uzbekistánu a Ázerbájdžánu.

Problémy? Hlavně korupce

Chudá Gruzie se nyní potýká především s korupcí a zhoršující se infrastrukturou. Mnoho obyvatel je zklamáno skutečností, že situace se lepší jen pomalu.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International dnes uvedla, že problémem zůstává i mučení nebo špatné zacházení s vězni v policejní vazbě.

Taneční vystoupení během středečních oslav druhého výročí tzv. růžové revoluce v Tbilisi.
Taneční vystoupení během středečních oslav druhého výročí tzv. růžové revoluce v Tbilisi. | Foto: Reuters

Saakašvili během dvou let u moci posílil vztahy své země se Západem a pokouší se vymanit Gruzii z ruského vlivu. Z Gruzie mají například do roku 2008 odejít všichni ruští vojáci, kteří zde mají dvě základny ještě ze sovětských dob.

V Tbilisi slavil i Juščenko

Dnešních oslav na náměstí Svobody v Tbilisi se zúčastnil i ukrajinský prezident Viktor Juščenko, jehož země si připomněla roční výročí takzvané "oranžové revoluce" v úterý.

Juščenko a Saakašvili často prohlašují, že jejich země jsou si v lecčems podobné. Hlavní je, že obě nastoupily složitý proces, vytvořit funkční demokracii tam, kde historicky nikdy žádná neexistovala.

Oslav se kromě Juščenka zúčastnili například prezident Estonska Arnold Rüütel nebo Rumunska Traian Basescu.

Opozice: Země je na mrtvém bodě

Dvouletého výročí "růžové revoluce" využila i gruzínská opozice. Asi 3000 stoupenců opozičních stran se sešlo na své vlastní demonstraci.

"Požadujeme rezignaci Saakašviliho a nové prezidentské i parlamentní volby," řekl představitel jednoho z opozičních hnutí. Současná vláda podle něj dovedla zemi do "mrtvého bodu" a jde jí jen o vlastní slávu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy