Konvoj několika desítek kamionů a obrněných vozů s pěti sty vojáky dorazil do soutěsky včera. Podle dnešních informací se oddíly dostaly do přestřelky s povstalci, v jejichž čele stojí bývalý místní guvernér Emzar Kvicani.
Kvicani totiž vyhlásil autonomii kmenové oblasti, která jako jediná v Abcházii byla dosud pod kontrolou Tbilisi. Tím Gruzie přišla o jakoukoliv kontrolu nad touto kavkazskou republikou.
"Povstalci zahájili střelbu jako první. Mezi jednotkami ministerstva vnitra je několik zraněných. Nikdo nebyl zabit," řekl agentuře Reuters vedoucí gruzínského prezidentského úřadu Georgij Arveladze. Celou operaci však nechtěl blíže komentovat.
Policejní nebo vojenská operace?
Gruzínci vyslání vojáků do oblasti Kodorské soutěsky označují jako "policejní" operaci, zatímco Rusové hovoří o operaci "vojenské".
Rusko totiž separatistické oblasti Abcházii a Jižní Osetii, které leží v Gruzii, podporuje. A Rusové také hned Gruzii varovali, aby nepodnikla nic, co by mohlo vyvolat v oblasti nový konflikt.
Gruzínské úřady slibují, že operace bude mít krátké trvání a obejde se bez velkých ztrát na životech civilistů.
Gruzínská armáda dosud údajně zadržela na 60 členů Kvicaniho milicí, zásah proti povstalcům by se však neměl na území Abcházie přenést.
Separatistické tendence
Abcházie, která byla v sovětských dobách autonomní republikou v rámci Gruzie, vyhlásila stejně jako Jižní Osetie počátkem 90. let nezávislost na Tbilisi.
Kodorská soutěska byla tehdy jednou z cest, kterou použila gruzínská vojska při neúspěšném pokusu o obnovení kontroly nad povstaleckým územím. Abcházie za oficiální podpory Moskvy tehdejší válku vyhrála, mezinárodní společenství ji však jako samostatnou republiku neuznalo.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili při svém nástupu do funkce v roce 2004 prohlásil, že obnoví vládu Tbilisi nad celým územím Gruzie. Pravidelně obviňuje Rusko, že se chystá anektovat separatistická území, jejímž obyvatelům poskytuje finanční pomoc a dává jim ruské pasy.
Kodorská soutěska leží na hranicích Abcházie v silně zalesněném prostoru, kde žije kolem čtyř tisíc příslušníků místního horského kmene.
Část jejího území je zaminována ještě z války v letech 1992-93. Emzar Kvicani býval kdysi představitelem gruzínského prezidenta v této těžko přístupné horské oblasti, ale po nástupu Saakašviliho o svou funkci přišel.