Groznyj - Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov povolal do ulic metropole Grozného statisíce svých souvěrců, aby demonstroval "odpor proti hříchům západního světa" a zároveň pevnou kontrolu nad kdysi vzpurnou jihoruskou provincií.
Podle ruských médií centrum hlavního města zaplnilo 800 000 lidí, kteří dávali najevo rozhořčení nad urážkami islámu a proroka Mohameda na stránkách západních médií.
Kadyrov vyhlásil pondělí dnem pracovního klidu. Doprava v Grozném se zastavila, obchody byly zavřené, ve školách se neučilo.
Mezi demonstranty byli podle serveru GroznyjInform zaměstnanci státních podniků a úřadů, žáci a studenti čečenských škol, ale i desetitisíce věřících, kteří do čečenské metropole přijeli z celého severního Kavkazu.
"Nikomu a nikdy nedovolíme, aby beztrestně špinil jméno Proroka a naše náboženství," řekl Kadyrov davům shromážděným na centrálním náměstí a přilehlé Putinově a Kadyrovově třídě.
"Protestujeme proti karikaturám proroka Mohameda a proti všem, kdo záměrně podněcují požár náboženské a národnostní nenávisti," řekl čečenský vůdce.
Evropa se podle Kadyrova dostatečně nepoučila z tragických událostí v Paříži, při nichž islamisté zabili 12 členů redakce týdeníku Charlie Hebdo.
"Místo toho, aby odsoudili ty, kdo zahájili palbu, i ty, kdo k tomu svými karikaturami dali důvod, francouzské úřady zorganizovaly pouliční show s hesly na podporu svévole. To dává zákonné právo tvrdit, že za incidentem s karikaturami mohou stát úřady a tajné služby západních zemí, které mají zájem na rozšíření řad bojovníků Islámského státu o tisíce obelhaných mladých lidí z celého světa," řekl Kadyrov.
Nad davem demonstrantů se vznášely balony s nápisy "Ruce pryč od milovaného Proroka" a "Evropa nás jenom sjednotila". Transparenty hlásaly například "Ne karikaturám proroka Mohameda" nebo "Islám je náboženství dobra a tvořivosti".
Protestní pochod od náměstí Minutka vyvrcholil manifestací a modlitbou u centrální mešity Srdce Čečenska, která nese jméno otce nynějšího čečenského vůdce Achmata Kadyrova. Demonstrace se konala na pozadí moderních výškových budov v centru Grozného, které nechal režim vybudovat po dvou ničivých válkách za odtržení od Ruska v 90. letech minulého století.
Podle ruského serveru Kavkazskij uzel byla pro mnohé obyvatele metropole účast v průvodu povinná. "V práci nám řekli, že se máme místo do práce dostavit na náměstí. Pokud možno s modlitebními koberečky, protože akce skončí hromadnou modlitbou. Na demonstrace nás posílají často, ale tentokrát jdu rád," řekl serveru jeden z demonstrantů.
Moskva vyjádřila Francii po teroristických útocích v Paříži účast. Zároveň ale varovala před přebíráním karikatur týdeníku Charlie Hebdo dalšími médii.
Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor vyslal redakcím speciální oběžník, v němž před zobrazováním proroka Mohameda a znevažováním islámu důrazně varoval.