Grafika: Nahlédněte do útrob zatopené jeskyně. Takhle náročnou cestu musí zdolat thajští chlapci

Zahraničí Zahraničí
9. 7. 2018 14:30
Thajsko i celý svět se zatajeným dechem sledují extrémně náročnou záchrannou operaci, která má vysvobodit ze zatopené jeskyně dvanáct chlapců a jejich trenéra. Na svobodu se zatím dostalo osm dětí. Potápěčům trvá šest hodin, než se za uvězněnými chlapci dostanou. Dalších pět hodin s nimi za téměř nulové viditelnosti procházejí úzkými jeskynními uličkami plných bahna a vlhka. Některé části komplexu jsou zatopené vodou, na konci dokonce musí použít i horolezecké vybavení. Záchranáři podél celé cesty natáhli lano, které potápěče i chlapce jistí. Na grafice se podívejte, jak cesta na svobodu thajských fotbalistů a jejich trenéra vypadá.
Foto: Denis Chripák
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy