reklama
 
 

Nejprve do třetí komory, pak už to zvládnou pěšky. Jako první vyrazili z jeskyně nejslabší chlapci

Aktualizováno 8. 7. 2018 16:38
První zachránění thajští chlapci byli převezeni do nemocnice | Video: Reuters |  01:10
První čtyři z dvanácti chlapců z thajské jeskyně se už nachází v péči lékařů nedaleké nemocnice.

Bangkok - V Thajsku byla dokončena záchrana prvních čtyř chlapců z třináctičlenné skupiny, která uvázla v zatopeném jeskynním systému. Evakuace dalších bude zahájena nejdříve za deset až dvacet hodin, což je doba, kterou záchranáři potřebují k nezbytné přípravě. V přímém televizním přenosu to v neděli večer místního času oznámil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který je zároveň guvernérem provincie Čchíengráj.

"Naše operace byla úspěšnější, než jsme očekávali," řekl guvernér. První chlapec byl podle něj venku už v 17:40 místního času (12:40 SELČ), ačkoliv média původně uváděla, že první by mohl být venku až kolem 16:00 SELČ.

Chlapci se v úseku asi jednoho kilometru přesouvali pod hladinou, zbytek ušli pěšky. Skupinu prvních čtyř dětí přemístily vrtulníky k lékařskému pozorování do nejbližší nemocnice.

Totožnost prvních zachráněných guvernér nesdělil. Dozorující lékař vybral podle médií nejprve ty nejslabší. Počet zachráněných odpovídá původnímu plánu, podle kterého potápěči převedou do bezpečí chlapce rozdělené do čtyř skupin, přičemž v první byly čtyři osoby a v ostatních budou tři.

Osottanakón řekl, že nyní potřebují záchranáři deset až dvacet hodin na přípravu operace, aby mohli evakuovat další skupinu. Celkově se na záchraně podle guvernéra podílí 90 potápěčů, z toho 50 zahraničních a 40 thajských.

Skupina dvanácti dětí a jejich fotbalový trenér jsou v jeskyni uvězněni od 23. června. Jejich evakuace začala v neděli ráno kvůli hrozbě dalších dešťů a obavám, že se v jeskyni opět zvýší hladina vody. Chlapci byli záchranáři rozděleni do čtyř skupin.

Na děti čeká v blízkosti jeskyně hned několik zdravotnických týmů, každý má k dispozici vrtulník. Novinář Florian Witulski, který působí v Bangkoku, vysvětlil rychlost záchranné operace tím, že voda v podzemí klesla víc, než se čekalo, a více úseků trasy je schůdných pěšky.

Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci.

Chlapci jsou vyváděni únikovou cestou podél předem nataženého lana. V těch nejužších úsecích je nutné kyslíkové lahve sundat a potápěči je budou pomalu posouvat vpřed. Znamená to, že nikdo z chlapců není ani na chvíli osamocen. V některých místech jsou podle dostupných informací zaplavené průchody vysoké jen asi 60 centimetrů.

Jakmile se dostanou do místa označovaného jako třetí komora, kde si záchranáři vytvořili základnu, mohou hoši dále postupovat chůzí. Místo bylo v posledních hodinách natolik vysušeno, že z něj je možné dojít až k ústí jeskyně, kudy skupina dovnitř v červnu vešla.

Podívejte se na přibližné znázornění složité únikové cesty z jeskyně:

autoři: Zahraničí, ČTK | 8. 7. 2018 6:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama