Nejprve do třetí komory, pak už to zvládnou pěšky. Jako první vyrazili z jeskyně nejslabší chlapci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2018 16:38
První čtyři z dvanácti chlapců z thajské jeskyně se už nachází v péči lékařů nedaleké nemocnice.
První zachránění thajští chlapci byli převezeni do nemocnice | Video: Reuters

Bangkok - V Thajsku byla dokončena záchrana prvních čtyř chlapců z třináctičlenné skupiny, která uvázla v zatopeném jeskynním systému. Evakuace dalších bude zahájena nejdříve za deset až dvacet hodin, což je doba, kterou záchranáři potřebují k nezbytné přípravě. V přímém televizním přenosu to v neděli večer místního času oznámil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který je zároveň guvernérem provincie Čchíengráj.

"Naše operace byla úspěšnější, než jsme očekávali," řekl guvernér. První chlapec byl podle něj venku už v 17:40 místního času (12:40 SELČ), ačkoliv média původně uváděla, že první by mohl být venku až kolem 16:00 SELČ.

Chlapci se v úseku asi jednoho kilometru přesouvali pod hladinou, zbytek ušli pěšky. Skupinu prvních čtyř dětí přemístily vrtulníky k lékařskému pozorování do nejbližší nemocnice.

Totožnost prvních zachráněných guvernér nesdělil. Dozorující lékař vybral podle médií nejprve ty nejslabší. Počet zachráněných odpovídá původnímu plánu, podle kterého potápěči převedou do bezpečí chlapce rozdělené do čtyř skupin, přičemž v první byly čtyři osoby a v ostatních budou tři.

Osottanakón řekl, že nyní potřebují záchranáři deset až dvacet hodin na přípravu operace, aby mohli evakuovat další skupinu. Celkově se na záchraně podle guvernéra podílí 90 potápěčů, z toho 50 zahraničních a 40 thajských.

Skupina dvanácti dětí a jejich fotbalový trenér jsou v jeskyni uvězněni od 23. června. Jejich evakuace začala v neděli ráno kvůli hrozbě dalších dešťů a obavám, že se v jeskyni opět zvýší hladina vody. Chlapci byli záchranáři rozděleni do čtyř skupin.

Na děti čeká v blízkosti jeskyně hned několik zdravotnických týmů, každý má k dispozici vrtulník. Novinář Florian Witulski, který působí v Bangkoku, vysvětlil rychlost záchranné operace tím, že voda v podzemí klesla víc, než se čekalo, a více úseků trasy je schůdných pěšky.

Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci.

Chlapci jsou vyváděni únikovou cestou podél předem nataženého lana. V těch nejužších úsecích je nutné kyslíkové lahve sundat a potápěči je budou pomalu posouvat vpřed. Znamená to, že nikdo z chlapců není ani na chvíli osamocen. V některých místech jsou podle dostupných informací zaplavené průchody vysoké jen asi 60 centimetrů.

Jakmile se dostanou do místa označovaného jako třetí komora, kde si záchranáři vytvořili základnu, mohou hoši dále postupovat chůzí. Místo bylo v posledních hodinách natolik vysušeno, že z něj je možné dojít až k ústí jeskyně, kudy skupina dovnitř v červnu vešla.

Podívejte se na přibližné znázornění složité únikové cesty z jeskyně:

 

Právě se děje

před 7 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy