Přežili Osvětim a vyprávějí, čím prošli. Poslechněte si je

Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček, POST BELLUM
Aktualizováno 30. 12. 2015 13:20
Selekce, nedostatek jídla, vyčerpávající práce, blízkost smrti. Zde jsou výpovědi těch, kteří deportaci do tábora smrti přežili. Jejich vzpomínky zaznamenal projekt Paměť národa.

O ubíjení lidí na pokraji sil vypráví Felix Kolmer
„V Auschwitz II – Birkenau byl hrozný život. Nad celým táborem byla taková nasládlá vůně. Nebo spíš smrad. Byl to smrad pálících se lidských těl v padesáti pecích, které byly soustředěny do pěti krematorií. Ta stála vedle pěti plynových komor. A ty měly kapacitu zabít denně osm tisíc lidí. Ale umíralo jich víc. Ve všech táborech Auschwitz průměrně denně umíralo dvanáct tisíc lidí. Ty zbylé čtyři tisíce byly buď umučeny k smrti, nebo ti, kteří už nebyli schopni dále pracovat, se velmi často přímo na pracovišti museli předklonit a jejich páteř byla esesákem nebo kápem zlomena buď železnou tyčí, nebo nějakým klackem.“ 

Prof. Ing. Felix Kolmer, DrSc. (1922)
Narozen 3. 5. 1922 v Praze v rodině italského legionáře a obchodníka s elektrotechnikou, celý život byl nadšeným skautem, dne 24. 11. 1941 jako člen tzv. Aufbaukommanda transportován do Terezína, pracoval při zakládání ghetta, kde se stal členem podzemního hnutí. V říjnu 1944 byl transportován do Osvětimi, ale podařilo se mu dostat do tábora Friedland, kde se dočkal konce války. Poté se stal světově uznávanou kapacitou v oboru akustiky.

 

Právě se děje

Další zprávy