Ženy se nehodí pro práci s technologiemi, napsal inženýr v interní diskusi. Google ho vyhodil

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 8. 8. 2017 12:55
Technologická firma Google v pondělí propustila svého zaměstnance Jamese Damora kvůli internímu dokumentu, který napsal minulý týden. Tvrdí v něm, že v Googlu pracuje méně žen než mužů, protože ženy mají horší biologické předpoklady pro práci v technických oborech. Šéf Googlu Sundar Pichai uvedl, že Damore porušil pravidla chování ve firmě a označil Damorův názor za "urážlivý". Zároveň však připustil, že o některých věcech v Damorově manifestu lze diskutovat - například o tom, že firma na svém pracovišti údajně vytvořila "politicky korektní monokulturu".
Logo Googlu na kancelářské budově v Irvinu v Kalifornii.
Logo Googlu na kancelářské budově v Irvinu v Kalifornii. | Foto: Reuters

Mountain View (USA) - Desetistránkový dokument byl původně určený pro interní komunikaci v technologické firmě Google, ale v sobotu unikl do médií. Následně ho ve velkém sdíleli lidé na sociálních sítích.

Softwarový inženýr Googlu James Damore ve svém "manifestu" napsal, že "schopnosti mužů a žen se liší částečně kvůli biologickým příčinám. Tyto rozdíly mohou vysvětlit, proč nevidíme rovné zastoupení žen v technických oborech a ve vedení".

"(Pozitivní) diskriminace vedoucí k jejich rovnému zastoupení je neférová a špatná pro byznys," dodal inženýr.

Damore také napsal, že pokud někdo mluví o rozdílech mezi pohlavími, neznamená to hned, že je sexista.

Šéf Googlu Sundar Pichai kvůli této kauze ihned přerušil rodinnou dovolenou.

Podle britského serveru BBC odsoudil některé pasáže Damorova textu s tím, že "podporují škodlivé genderové stereotypy na pracovišti".

V rozporu s kodexem

Damore podle Pichaie porušil pravidla chování ve firmě. "Tvrdit, že část našich kolegů má vlastnosti, kvůli kterým jsou méně způsobilí pro svou práci, je urážlivé a není to v pořádku," prohlásil Pichai.

"Je to v rozporu s našimi základními hodnotami a naším kodexem chování, kde je psáno, že 'každý zaměstnanec Googlu udělá, co je v jeho silách, aby vytvářel kulturu na pracovišti, ve které není místo pro obtěžování, zastrašování, předsudky a protiprávní diskriminaci'."

Šéf Googlu poslal v pondělí svým zaměstnancům vzkaz, že svoboda projevu v jeho firmě dál platí. Připustil také, že v Damorově dokumentu je řada věcí, o kterých lze férově diskutovat.

Jako příklad Pichai zmiňuje smýšlení na pracovišti - Damore si třeba stěžuje, že firma vytvořila pro zaměstnance "politicky korektní monokulturu", která je spíše levicová.

Také kritika některých programů Googlu pro zaměstnance je podle šéfa společnosti oprávněná. Damore poukazoval na to, že k nim nemají dostatečný přístup všichni, ale často přednostně ženy a příslušníci menšin.

Má také zastánce

Pokud jde o samotné zaměstnance Googlu, někteří podle americké stanice CNN žádali Damorovo propuštění. Jiní naopak hájili jeho právo vyjádřit svůj názor, i když s ním třeba i nesouhlasí.

Sám Damore později uvedl, že mu přišlo mnoho osobních vzkazů od lidí z firmy, kteří mu dávali najevo "vděčnost".

Podporu Damorovi vyjádřili i někteří lidé na Twitteru. Například zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange nabídl právě vyhozenému inženýrovi práci ve WikiLeaks.

Podle údajů, které zveřejnil britský list The Guardian, jsou zaměstnanci Googlu v drtivé většině muži a běloši nebo Asijci. Podíl žen mezi lidmi, kteří pracují pro tuto firmu v technických profesích, je jen 20 procent.

Poměry v Googlu také nyní zkoumá americké ministerstvo práce. Nelíbí se mu mzdová diskriminace žen, ke které údajně ve firmě dochází.

 

Právě se děje

Další zprávy